Jen na území města Zlína je celkem sedmdesát čtyři volebních míst. Nad hlasováním bude v krajském městě dohlížet kolem šesti set padesáti členů volebních komisí.

Voličům budou nabízet dvoje úřední obálky. Pro krajské volby šedé, pro senátní žluté.

Hlasovat může osoba starší 18. let, nezbavena svéprávnosti a po předložení platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Krajské zastupitelstvo výhradně v okrsku svého trvalého bydliště, budoucího senátora s použitím voličského průkazu v té části Zlínského kraje, na nějž se vztahuje volební obvod, do nějž volič také svým bytem spadá.

Do žluté obálky vloží jeden lístek vybraného kandidáta do Senátu, do šedé jednu politickou stranu, na níž má možnost označit maximálně čtyři kandidáty, jimž dává své preferenční hlasy.
3700 Zlíňanů může poprvé volit do kraje

Někteří mohou jít volit ve svém životě poprvé. Například ve Zlíně se to týká čtyř osob, které tento víkend slaví osmnácté narozeniny.

„Pokud se ve Zlíně uskuteční ještě druhé kolo voleb do Senátu, přibudou další dva zlínští dospěláci,“ přiblížila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Dodala, že jestliže by své právo na účast ve volbách využili všichni zlínští voliči, zúčastnilo by se těchto voleb ve Zlíně téměř 66,5 tisíce osob, z nichž tři ženy již oslavily sté a vyšší narozeniny. Nejstarší zlínská volička má 102 let.

Poprvé se může voleb do krajského zastupitelstva zúčastnit přes 3 700 Zlíňanů.

Svého kandidáta na senátora může prvně spoluvybrat více než 5 800 obyvatel Zlína. Tito voliči dosáhli plnoletosti během posledních šesti let, kdy se volby do Senátu konaly naposledy.

V zahraničí se voleb do 1/3 Senátu zúčastní 29 občanů Zlína. Tito voliči se zapsali do seznamu voličů na ambasádách ČR v zahraničí.
Výsledky: v sobotu kolem osmé večer

Předběžnou volební účast statistici nepočítají. Regionální zmocněnec Českého statistického úřadu pro Zlínský kraj Pavel Hrbáček upřesnil, že okrskové volební komise dodají sečtené výsledky na pětadvacet přebíracích míst v kraji.

„Odtud jsou dálkovým přenosem dopraveny do Prahy, a odsud na internetové stránky,“ popsal Hrbáček.

Pokud vše půjde dobře, měly by být známé definitivní výsledky voleb do krajů i Senátu v sobotu kolem 20. hodiny.

Kdyby měl některý občan připomínky k průběhu voleb, dá je okrsková volební komise do zápisu, který předá statistikům.

„Pokud by šlo o hrubé narušení průběhu voleb, mohlo by dojít až k přerušení hlasování,“ dodal Hrbáček s tím, že takovou situaci za svou praxi nepamatuje.

Celý průběh voleb bude po oba dny hlídat ve Zlíně třicet strážníků. „Budou kontrolovat veřejný pořádek v okolí volebních místností. Zvýšené nasazení hlídek bude ale pokračovat i po jejich uzavření mezi prvním a druhým volebním dnem,“ přiblížila mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová.
Sedm kandidátů chce být senátorem

Do krajského zastupitelstva Zlínského kraje kandiduje celkem třináct politických stran a hnutí: ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Strana Zelených, Koalice nestraníků, Starostové a Nezávislí pro Zlínský kraj, Volte pravý blok, Strana důstojného života, Moravané, Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa, Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví a Strana zdravého rozumu. O křeslo v zastupitelstvu tak bojuje téměř čtyři sta osmdesát kandidátů.

Senátorem ve volebním okrsku 78 by se rádo stalo sedm zájemců. Miroslav Šindlář za ODS, současná senátorka Alena Gajdůšková za ČSSD, lidovec Josef Devát, Radomír Rafaja z KSČM, Zdeněk Vítek ze SDŽ, Pavel Jungmann za Nezávislé starosty pro kraj a Mojmír Novák za Nezávislé.

V okrsku číslo 81 bojuje o post senátora za NSK Josef Bartoněk, Hana Doupovcová za sociální demokraty, Stanislav Horňák za DZ, Marta Chovancová ze Strany zdravého rozumu, kandidát občanských demokratů Libor Karásek, za komunisty Jindřich Kovář a současný lidovecký senátor Josef Vaculík.