Na tvorbě tohoto plánu se podílel Hasičský záchranný sbor a především Krajská hygienická stanice ve Zlíně. „Vznikl počátkem roku a vztahuje se pouze k chřipce. Zabývá se možností výskytu nového viru způsobujícího tuto chorobu, který by se mohl velmi rychle šířit,“ vysvětlovala ředitelka stanice Olga Gröschlová.
Bezpečnostní rada si prošla postup v případě šíření nového viru chřipky
Podle ní se ovšem takový vir dosud neobjevil a možná ani po mnoho dalších let neobjeví. Počet nemocných či rychlost postupu nemoci, jejichž překročení by znamenalo pandemii, určen není. Na základě pokynů Světové zdravotnické organizace by výjimečný stav vyhlásili ministerstvo zdravotnictví, potažmo hlavní hygienik.
Postup při pandemii byl zpracován na základě usnesení vlády a navazuje na krizový plán Zlínského kraje. „V podstatě je v identickém postavení jako povodňový plán. Na rozdíl od řešení povodní je však epidemiologická komise stálou součástí krizového štábu,“ dodala Helena Mráčková z tiskového oddělení krajského úřadu.
Jak je region schopen řešit neobvykle rychlé šíření chřipky, se má ukázat příští rok. „Potřebná léčiva a pomůcky máme. V roce 2008 uspořádáme cvičení, které prověří připravenost našich zdravotnických zařízení na větší počet lidí v situaci případné pandemie,“ uvedl hejtman kraje Libor Lukáš.
Další podrobnosti však nejsou známy, akce se teprve připravuje. „Ani my o tom ještě nemáme žádné informace,“ potvrdila mluvčí Baťovy nemocnice ve Zlíně Karla Havlíková.
Rozsahem podobné cvičení se odehrálo letos v dubnu, kdy složky Integrovaného záchranného systému řešily inscenovanou havárii cisterny u obcí Loukov a Osíčko na Kroměřížsku. To podle představitelů Zlínského kraje proběhlo bez nedostatků.