Zatímco ředitelé vzdělávacích institucí zvažovanou změnu, která byla navržena už pár měsíců před koncem loňského roku, přijali s relativním klidem, studenty naopak pobouřila. Výsledek? Sepsali dokonce protestní petici a zanesli ji na kraj.

„Měli obavy ze stěhování a změny režimu, který tu vládne,“ vysvětlil ředitel Domova mládeže Štěchovice Miroslav Budík.

Mezi studenty vyrazili na základě jejich protestu zástupci krajského úřadu, aby jim vysvětlili důvod změny a zároveň je ujistili, že nic špatného z toho pro ně nevyplyne.

„Situace se tak uklidnila a dodneška už s tím žádné problémy nebyly. Věřím, že studenti jsou tady spokojeni, mají tu mimo jiné nové vybavení,“ podotkl v úterý Budík.

Protestní listinu nakonec svým podpisem podpořilo 225 tamních studentů a 36 zaměstnanců. „Pokud ovšem kraj nedodrží svůj slib, že se dva roky nebudou dít žádné zásadní změny a lidé nepřijdou o místo, podnikneme obdobnou akci klidně znovu,“ varuje jeden z iniciátorů stížnosti Martin Vojáček.

Podle ředitele Střední školy hotelové a služeb Kroměříž Petra Hajného, který je i ředitelem tamního Domova mládeže Pavlákova, nejsou obavy ze sloučení na místě.

„Pokud pod nás Štěchovice budou spadat, nic se pro tamní ubytované studenty nezmění,“ tvrdí Hajný.

Všechno by mělo zůstat tak jak je zhruba dva roky. Ani zaměstnanci se propouštět nebudou. K tomu bychom sáhli, pokud by na internátu klesl počet zájemců,“ upozornil Hajný.

On sám se na nedávnou petici nikterak nadšeně nedívá, nicméně doufá, že další se už neobjeví.

„Doposud nemám informace, že by žáci něco chystali, tak snad už bude opravdu klid, ať už kraj rozhodně jakkoliv,“ doufá Hajný.

Pokud krajští radní změnu schválí, domovy mládeže jakožto jedna organizace začnou fungovat od 1. července.

„Změna je v souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy Zlínského kraje. Řešení nebude mít negativní dopady na výuku, stravovací a ubytovací nabídku v regionu,“ tvrdí také mluvčí kraje Milan Plesar.