Na to vše letos zaměřil Zlínský kraj své dotace v Podprogramu podpory venkova. Na rozdíl od loňska se ale tentokrát nedostalo například na místní komunikace či venkovní sportoviště.

„Nižší objem přidělených finančních prostředků je důsledkem zavedení úsporných opatření reagujících na současný ekonomický vývoj,“ vysvětlila krajská radní Milena Kovaříková. I přes to si pětasedmdesát obcí v kraji rozdělí celých třicet milionů korun.

„O dotaci letos požádalo celkem sto tři obcí. Žádosti dvou z nich byly pro nesplnění kritérií podprogramu vyloučeny a dvacet šest jich zůstalo neuspokojeno,“ vyčíslil krajský mluvčí Milan Plesar.

O tom, kam a na co dotace nakonec poputují, rozhodli krajští zastupitelé minulý týden.

Finanční částka dosahujícíc téměř výše jednoho milionu korun zamíří například do Lhoty, Zborovic, Nové Dědiny, Horního Němčí, Střílek, Starého Hrozenkova, Veselé u Zlína, Jarcové či Poteče. Ve většině obcí použijí peníze pro opravy škol.

V Jarcové zase půjdou peníze na rekonstrukci střechy obecního úřadu a na přístavby, ve Starém Hrozenkově pak na generální rekonstrukci veřejného osvětlení. „Částečně jsme s ní započali už vloni. Jde nám především o osvětlení přechodů pro chodce, a jejich zviditelnění pro větší bezpečnost,“ popsal tamní starosta Milan Vaculík. V obci je totiž podle něj značný provoz a nevyhýbají se jí ani kamiony.

„Osvětlení je navíc zastaralé, dojde tedy k výměně asi třiceti sloupů,“ doplnil Vaculík.

Přínosem rekonstrukce podle něj bude také prokazatelná úspora energie díky použití novějších technologií.

Ve srovnání s téměř milionovými dotacemi pomůže ale některým obcím letos i podpora nepřesahující naopak ani sto tisíc. Například Březolupy a Karlovice přidělené peníze použijí na rekonstrukci veřejného rozhlasu. Ve Slavkově zase vymění za zhruba osmdesát tisíc korun okna na obecním úřadě. Rovných sto tisíc dostane na rozvodné sítě veřejného osvětlení Bratřejov.