Rozdíl pokryje dlouhodobý úvěr od Evropské investiční banky, řekl dnes novinářům hejtman kraje Stanislav Mišák (ČSSD). Rozpočet musí ještě schválit zastupitelé. Letošní rozpočet očekával příjmy 7,7 miliardy Kč a výdaje asi o 590 milionů vyš­ší.

„Snažíme se dělat rozpočet prorůstový, byť je schodkový. Ve své podstatě ale schodek nebude tak vysoký, protože bude dokryt dotacemi, které nemůžeme nyní v rozpočtu uvést. Kromě investic, jimiž se i snažíme v regionu nabídnout práci, se šetří všude,“ přiblížil Mišák. Dodal, že jen na mzdách Zlínský kraj oproti letošku ušetří 18,5 milionu korun a na provozních prostředcích neinvestiční povahy dalších 16,5 milionu korun. Šetří i krajské organizace. „Ale ne tak, že to, co je potřeba, neudělají. Udělají to levněji a efektivněji,“ uvedl Mišák.

Na investice vedení kraje pamatuje podobnou částkou jako v minulých dvou letech. Investovat hodlá 1,4 miliardy korun, v letošním rozpočtu bylo pro tyto účely původně vyčleněno 1,36 miliardy Kč. Zde poslouží zmíněný pětisetmilionový úvěr určený výhradně na průběžné financování investic, kde přislíbené evropské dotace přijdou se zpožděním. Peníze poputují například na modernizaci dopravní infrastruktury, do zdravotnictví a sociálních služeb.

Do svého majetku plánuje hejtmanství příští rok investovat téměř 424 milionů korun. Peníze poputují například na vylepšení krajských nemocnic, výjezdová stanoviště záchranné služby v Uherském Hradišti a ve Vsetíně, opravy či výstavbu objektů pro postižené a domovů pro seniory, na přístavbu depozitáře Muzea jihovýchodní Moravy v Otrokovicích či na dokončení projektu holešovské průmyslové zóny.

Zlínský kraj příští rok očekává vlastní daňové a nedaňové příjmy 2,99 miliardy korun. „Museli jsme zkorigovat rozpočtový výhled s ohledem na pokles ve sdílené dani. Na příští rok předpokládáme, že oproti roku 2008 bude propad zhruba 300 milionů korun, což je o něco méně než letos, kdy to bylo přes 400 milionů korun,“ přiblížil zlínský hejtman. Ostatní příjmy ve výši 5,2 milionu korun tvoří peníze, které kraj dále distribuuje například do školství či sociálních služeb.