„Částka je o více než milion korun vyšší než dříve," konstatoval náměstek krajského hejtmana Lubomír Nečas (SPO). Dodal, že jde o vyrovnávací platbu, která nemocnici pokryje rozdíly mezi výnosy a náklady spojenými s provozem záchytky.

„Stanice bude od nového roku přesunuta do nových prostor a rozšíří se její kapacita i stav personálu. Dalším důvodem navýšení platby je, že v poslední době dochází k výraznému nárůstu zachycených a tento trend se předpokládá i v příštím roce, což s sebou nese růst nákladů," dodal Lubomír Nečas.

Výši vyrovnávací platby už schválili krajští radní, potvrdit ji musejí zastupitelé.

Cena za noc strávenou na záchytce zůstane v příštím roce na 850 korunách. Platba se nebude podle náměstka navyšovat také proto, že už nyní má nemocnice problém s vymáháním peněž u dlužníků a eviduje velké procento nedobytných pohledávek.

Protialkoholní stanice se napřesrok přesune do budovy H, která dosud sloužila jako technické zázemí nemocnice. Dosavadní prostory v objektu A jsou podle lékařů a vedení zařízení pro záchytku nevyhovující, nachází se tam totiž také chirurgie, jejíž provoz záchytka narušuje.

Loni na záchytce skončilo 1282 lidí a každým rokem se jejich počet zvyšuje: v roce 2013 třeba zařízení evidovalo 1088 klientů. Kraj zřídil záchytku v Kroměříži v roce 2004, když stát na krajské samosprávy převedl nemocnice a psychiatrická léčebna v Kroměříži odmítla dále centrální záchytnou stanici provozovat. Podle zákona je povinností kraje provoz tohoto zařízení zabezpečit.