Zlínský kraj v době energetické krize těžil z dřívějšího rozhodnutí zafixovat ceny energií na delší dobu. Tím překlenul čas, kdy ceny prudce vyletěly a získal prostor připravit se na konec fixace. Ten nastane s koncem letošního roku.

„Uspořené náklady proto okamžitě investujeme do energetických opatření, aby byl pro nás dopad cen v příštím roce co nejmenší,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Na šest budov záchranek chce proto kraj ještě letos namontovat solární panely.

Kroměřížskou stanici ale čeká ještě v letošním roce větší zásah. Kromě fotovoltaiky dostane také zateplení, nová okna a dveře a stávající světla se vymění za LED osvětlení.

V kraji je šesnáct stanic záchranky, další přibyde

„Díky tomu se na základně sníží náklady na energie téměř o polovinu a roční úspora přesáhne dvě sta tisíc korun,“ doplnil Holiš.

Celkem práce vyjdou zhruba na devatenáct milionů korun, z toho necelých osm milionů by mohla pokrýt dotace. „Máme podanou žádost, která je v současné době v procesu hodnocení,” potvrdil krajský radní pro investice Zbyněk Fojtíček.

Ve Zlínském kraji momentálně čítá síť výjezdních stanic Zdravotnické záchranné služby šestnáct adres. Sedmnáctá přibyde v Luhačovicích, kde se začne stavět v druhé polovině příštího roku.

Vybrali jsme pro vás: