Na výdaje má příští rok padnout 8,308 miliardy korun. A ačkoliv jsou o půl miliardy menší než v tomto roce, na investice je vyhrazena téměř stejná částka jako letos ve výši 1,316 miliardy.

Kraj totiž považuje investice za prioritu, takže si vypomůže půlmiliardovým úvěrem.

„Použijeme ho na průběžné profinancování investic. To, že se kraj snaží investovat, je totiž také jednou z cest zmírnění hospodářské krize, abychom nabídli lidem další práci,“ poznamenal hejtman Stanislav Mišák.

Přímo na majetku se má v příštím roce investovat necelých 450 milionů korun, a to hlavně na zkvalitnění zdravotnických objektů v kraji.

„Tyto prostředky poputují například na výstavbu parkovacího domu v areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati za jednašedesát milionů korun nebo na centralizaci vybraných provozů ve Vsetínské nemocnici, což vyjde na 63,5 milionu korun. Dalších pětapadesát milionů padne na výjezdová stanoviště záchranné služby v Uherském Hradišti a Bystřici pod Hostýnem,“ vypočítal mluvčí kraje Milan Plesar.

Největší část z těchto peněz ale půjde na přípravu Strategické průmyslové zóny Holešov.

„Na to je vyhrazeno sto čtyřicet jedna milionů korun,“ doplnil Plesar.

Další položky ve výdajích tvoří například doprava, na kterou kraj vyčlenil 1,136 miliardy.

„Část těchto peněz jde například na zajištění veřejné dopravní obslužnosti nebo třeba na údržbu a vysprávky silnic,“ poznamenal krajský radní pro dopravu Jaroslav Drozd.

Na veřejnou správu má padnout 776 milionů korun, zdravotnictví spolkne 432 milionů a sociální služby 412 milionů. Bydlení a územnímu rozvoji je vyhrazeno 279 milionů a na kulturu zbude 222 milionů korun.

Příjmy jsou oproti výdajům menší a pohybují se ve výši 7,721 miliard korun.

„Rozdíl mezi příjmy a výdaji pokryjí vlastní nevyčerpané prostředky z kraje z minulého roku částkou 193 milionů korun a dlouhodobý úvěr od Evropské investiční banky,“ vysvětlil Plesar.

Vzhledem k asi desetiprocentnímu propadu příjmů z daní musí být kraj šetrnější než v předchozích letech hojnosti.

„Nejvíce budeme šetřit v neinvestičních oblastech, a to nejen v provozu a osobních nákladech Krajského úřadu, ale i ve všech organizacích. Máme totiž sto osmdesát příspěvkových organizací a několik akciových společností,“ řekl hejtman.

Platy by se tak zaměstnancům Krajského úřadu i organizací vlastněných krajem měly snížit o čtyři procenta. Za letošní rok se výdaje na mzdy pohybovaly ve výši 177 milionů korun.

Krajský úřad má také v příštím roce přijít o asi dvacítku zaměstnanců, kterým nebude prodloužena smlouva, nebo už odejdou do důchodu.

„Provozní náklady chceme snížit i společnými výběrovými řízeními pro více krajských organizací, tak aby nákup materiálu a služeb byl levnější,“ nastínil Mišák.