Policie přitom před podobným druhem trestné činnosti opakovaně varuje: naposledy třeba tento týden, kdy přišla v obchodním domě v Bystřici pod Hostýnem o kabelku třiašedesátiletá žena.

„Policie znovu upozorňuje na to, aby lidé měli své věci neustále pod kontrolou a tašky ani kabelky neodkládali do nákupních vozíků,“ konstatovala ve čtvrtek za kroměřížskou policii Barbora Balášová.

Potíže se ale samozřejmě netýkají pouze kroměřížského regionu: starosti s kapsáři mají například také na Přerovsku. U tamních supermarketů se uplynulý týden konaly hned dvě preventivní akce.

„Policisté upozorňovali zákazníky na to, jak se vyvarovat krádežím osobních věcí z nákupních košíků, kabelek i zaparkovaných aut,“ vysvětlila mluvčí přerovské policie Irena Urbánková.

Především v době nákupních horeček, kam patří nejen období Vánoc, ale i různé výprodeje, mohou lidé v tlačenicích lehce přijít o peníze a doklady.

„Okradli mě u supermarketu. Kolem mě bylo hodně lidí a já jsem se snažila projít s nákupem. V malé kabelce jsme měla sedm set korun. Až jsem se chtěla podívat na telefon, tak jsem zjistila, že kabelka je otevřená a peníze pryč. Naštěstí jsem u sebe neměla celou peněženku s doklady,“ řekla jedna z okradených Michaela Kubešová.

Tyto krádeže policie eviduje jako takzvané krádeže prosté. „Patří sem krádeže z kabelek, kapes a odložených věcí. V letošním roce jsme u nás zaregistrovali už osmatřicet takových případů,“ řekla Urbánková.

Jednou z rad, které policisté dávají občanům, je, aby neuchovávali peníze s doklady pohromadě, případně se vyvarovali nošení většího obnosu peněz.

„Je taky důležité nikdy nenechávat své věci bez dozoru. Pokud si někdo odloží kabelku do vozíku, měl by ho pak mít neustále na očích,“ dodala Urbánková.

V případě, že lidé chodí na nákupy i s platební kartou, je nutné, aby přijali několik opatření.

„Čtyřmístné identifikační číslo platební karty vždy noste odděleně od samotné karty. V případě krádeže ihned kontaktuje pobočku banky, která vám kartu zablokuje, aby ji nikdo nemohl použít,“ radí zákazníkům Urbánková.

V Hranicích supermarkety hlídá také městská policie. „Dvakrát denně projíždíme parkoviště u supermarketů, kde dochází k častým krádežím, a kontrolujeme je,“ řekl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Lidé by pokud možno neměli v autě nechávat žádné osobní věci, případně je neodkládat na sedadlech.

„Zloděje lákají hlavně kabelky, kufříky, telefony, fotoaparáty a jiné dražší věci. I zdánlivě bezcenná věc však může pachatele přitáhnout,“ dodala Urbánková.

zpravodajové Deníku