Podle Blanky Králové z kroměřížské policie si lupiči nejčastěji odnášejí různé osobní věci nebo odložené tašky a kabelky.
„Využívají toho, že je spousta návštěvníků ponořena do vzpomínek a nevěnují pozornost okolí. Proto je důležité mít tyto věci stále při sobě a neodkládat je na hrobech ani vedle nich,“ popsala Králová.

Upozornila, že se občas objevují i případy, při nichž dochází k násilným skutkům.
„Jde například o ublížení na zdraví nebo loupež, bývá to ale v menší míře. Existuje i případ, kdy se pachatel dopustil přímo na hřbitově znásilnění a následné vraždy,“ vzpomínala Králová.

„Proto doporučujeme lidem, aby byli stále pozorní a opatrní a nedali zlodějům ani násilníkům k ničemu příležitost,“ uvedla policistka.
Ojedinělé nejsou podle Králové o Vánocích ani krádeže výzdoby hrobů. „Kromě květinových dekorací se pachatelé zaměřují hlavně na takové věci, které mohou rychle a snadno zpeněžit. Jsou to sošky, kovové okrasné předměty, dveře nebo mříže. Někteří se neštítí ukrást ani urnu s popelem,“ posteskla si Králová.

Obětí pachatelů se stávají zejména senioři, kteří přicházejí o osobní věci

Dodala, že je proto dobré pořídit si a uschovat fotodokumentaci dražších předmětů, která by mohla pomoct v případném pátrání.
V období svátků kvůli častým akcím zlodějů chystají zvýšené kontroly také kroměřížští městští strážníci.

„Lidé se v těchto dnech na hřbitovy vydávají, proto se na tyto lokality samozřejmě zaměříme více. Budeme se však také soustřeďovat na nákupní oblasti, kde by se mohli vyskytovat kapsáři,“ doplnil ředitel strážníků Miloslav Skřebský.
Městští policisté se tak nyní zaměří zejména na střed města a jeho pěší zóny.