Na Kroměřížsku se ztrácí jen palivové dříví, v jiných krajích je to o dost horší

Podle nich se lidé uchylují k lupu hlavně proto, aby sehnali dřevo na topení. Zatímco v některých revírech je tento problém sezonní, jinde trápí zloději lesníky celoročně.

„U nás se tak děje po celý rok. Většinou lidé berou palivové dříví. Často si pro něj do lesa zajedou i vozem, čímž ale porušují zákaz vjezdu,“ povzdechl si litenčický revírník Roman Konečný.

Pouze s drobnějšími krádežemi, a to převážně v topné sezoně, se setkávají zase v kvasickém revíru.
„Sem tam se stane, že někdo něco ukrade, nějaký suchárek nebo kládu. Je to ale jen v období, kdy lidé topí,“ informoval tamní revírník Eduard Majda.

Horší než zloději jsou černé skládky

Jako víceméně poklidnou naopak prozatím vnímají situaci na Kostelansku. Lesníkům tam nepřidávají vrásky ani tak zloději dřeva, jako spíš výtečníci zakládající černé skládky.

„Ty nás trápí mnohem více. Skládek je tu spousta, u parkovišť, i v lese. Všude se povalují PET lahve či konzervy,“ zlobí se kostelanský revírník Radim Stránský.

Nic velkého, potvrzuje i mluvčí
Dodává však, že i tady občas na zloděje narazí. „Zatím se ale naštěstí nestalo nic velkého. Někdo tu a tam něco utrhne nebo vezme z porostu. Je to ale jen v malé míře,“ podotkl Stránský.

O žádných velkých krádežích na Kroměřížsku na rozdíl od jiných regionů neví ani mluvčí Lesů České republiky. „Žádné krádeže dřeva nemáme hlášeny,“ potvrdila Šárka Kubelková.

V případě, že by někdo odcizil větší množství topiva, dopustil by se dotyčný trestného činu. „O ten se jedná, je-li způsobena škoda vyšší než pět tisíc korun. V opačném případě se pak jedná jen o přestupek, který řeší příslušný správní orgán,“ zdůraznila mluvčí.
Dodala, že pachatel může být také v určitých případech sankcionován Českou inspekcí životního prostředí.