Přesto se vedení radnice snaží udělat maximum pro to, aby se zde obyvatelé cítili dobře. Za poslední roky se v Koryčanech nastartovalo dosud stagnující kulturní vyžití, rozsáhlou opravou prošla škola, nyní je před dokončením výstavba sedmi sociálních bytů. Rozvoji obce však brání i nedostatek volných stavebních míst.

Demoliční příspěvek

Pokud tedy mladí chtějí v Koryčanech skutečně stavět, musejí jít cestou koupě staršího domu, případně koupí takového, který následně strhnou a postaví dům nový.

„Alespoň zde se snažíme lidem nějak finančně pomoci. Už několik let nabízíme benefit, takzvaný demoliční příspěvek ve výši 300 tisíc korun. Ten občané obdrží při kolaudaci nově postaveného domu,“ popisuje starostka Koryčan Hana Jamborová.

„Pokud by toho lidé využívali, docílili bychom i toho, že nám město nebudou hyzdit rozpadající se nemovitosti,“ dodává. Příspěvek bohužel za zhruba devět let využil pouze jeden zájemce, shodou okolností loni.

Jiří Masař z Dolní Lhoty sbírá zemědělské stroje a traktory téměř 40 let.
Jiří Masař je sběratelem zemědělských strojů. Za 40 let sesbíral skvosty

Podle Hany Jamborové si raději lidé najdou nezastavěný pozemek jinde, než aby měli starosti navíc s bouráním. „Mladí nezůstávají ani kvůli práci. A když už odchází jinam, najdou si tam také bydlení,“ míní starostka.

Když nemá vlastní pozemky, chce město poskytnout střechu nad hlavou alespoň lidem v nouzi. Před kolaudací je rekonstrukce budovy bývalého národního výboru v místní části Jestřabice, kde vzniklo sedm malometrážních, sociálních bytů.

Budova bývalého národního výboru byla na spadnutí a často byla koryčanská radnice konfrontována s dotazy, zda a kdy bude nemovitost opravena.

Sociální byty mají přísné podmínky

„Přihlásili jsme se do dotačního titulu a podařilo se nám získat finance na výstavbu sociálních bytů,“ vzpomíná Jamborová.

Podmínky dotace jsou však velmi přísné a navíc se jimi musí Koryčany řídit dlouhých dvacet let.

„Limitovaní jsme například tím, že můžeme poskytnout nájem pouze na rok. Když po roce zrovna nebude žádný jiný zájemce, můžeme smlouvu prodloužit o další rok. Pro ubytované je to ovšem i taková nejistota,“ jmenuje například Jamborová.

Kostelec u Holešova, srpen 2021.
Kostelec u Holešova láká obyvatele na výhodnou polohu mezi městy

Ubytování má být totiž spíše přechodné. Lidé se mají během jednoho roku „oklepat“ a najít si něco jiného.

„Uznejte, že už toto je velmi tvrdé,“ míní starostka.

I přesto je zájemců, kteří splňují přísné podmínky dostatek. Starostka by se časem mohly podmínky trochu zmírnit.

„Stalo se nám to už u jedné předchozí dotace. Ale raději musíme počítat s tím, že budeme pravidla nastavená dotací muset plnit celé dvě desetiletí,“ přiznává Hana Jamborová.