„Aktuálně na jižní Moravě hlásíme silnější bouřku v okolí Koryčan, kde jsou hlášeny kroupy. Pravděpodobně se jedná o supercelu, která postupuje směrem k Uherskému Hradišti,“ ohlásila ve čtvrtek večer facebooková stránka Počasí online Morava, která v roce 2021 jako jedna z mála předpověděla blížící se tornádo na Hodonínsku a Břeclavsku.

O výtvarný obor je tradičně velký zájem
Poslat dítě do ZUŠky je pro rodiče samozřejmost. Na Kroměřížsku jsou plné

Následovaly fotografie členů skupiny, kteří sdíleli menší i větší škody na majetku a úrodě způsobené kroupami. „Koryčany…je po všem, ovoce, zelenina, kvítka,“ povzdechla si Terezie Pitelová. „Taťka posílal fotky, no hrůza,“ přisvědčila další z diskutujících, Tereza Urbánková.

Kroupy poškodily majetek i úrodu.Kroupy poškodily majetek i úrodu.Zdroj: Terezie Pitelová

Výskyt supercely potvrdili také meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). „Včera kolem 17.30 skutečně přes Koryčany prošla menší supercela. Byly na ní pozorovány kroupy o velikosti 2 až 3 cm,“ potvrdil Ondřej Brambus z ČHMÚ. Podle něj není vyloučen vznik supercel ani dnes.

„Další výrazné bouřky se mohou ve Zlínském kraji objevit zejména v noci ze soboty na neděli a částečně také v noci z neděle na pondělí. Situaci budeme upřesňovat v našich předpovědích a pomocí výstražného systému,“ informoval meteorolog.

Fotografie a video poskytly Terezie Pitelová a Petra Vojtová. Za příspěvky děkujeme.