Charita Kroměříž vyhlásila veřejnou sbírku jen pár dní po výbuchu. Za necelý měsíc do této sbírky lidé darovali přes jeden milion korun.

„Aktuálně v úterý 12. října je na sbírkovém účtu 1 078 206 korun,“ hlásí ředitelka Charity Kroměříž Anna Valachová.

Vybraná částka bude ještě vyšší, neboť do ní nejsou započteny peníze, které lidé darovali v hotovosti do jedné ze zapečetěných pokladniček.

O rozdělení vybraných peněz by se mělo rozhodnout už tento týden.

„Rozdělení finančního daru z tohoto sbírkového konta bude určovat komise, která usedne tento čtvrtek i s paní starostkou v Koryčanech,“ přibližuje Valachová.

První peníze ze sbírkového účtu by tak k zasaženým osobám mohly doputovat ještě tento týden.

„Ve čtvrtek se o tom rozhodne a dá se říct, že v tu chvíli budeme schopni už ty finance zaslat konkrétním osobám,“ dodala Valachová.

Pohřeb pětatřicetiletého Jaroslava Fily, dobrovolného hasiče z Koryčan na Kroměřížsku, který 15. září 2021 tragicky zahynul při výbuchu plynu v rodinném domě v Masarykově ulici v Koryčanech.
Slzy, pocty a déšť. V Koryčanech se loučili s hasičem, který zemřel při výbuchu

Sbírka bude pokračovat

Sbírkové konto kroměřížské Charity by mělo fungovat až do konce roku 2022.

„Konto je schváleno Zlínským krajem a je vyhlášené až do konce příštího roku. Dále je také možné přispět v hotovosti do pokladny Charity Kroměříž ve Ztracené ulici. K dispozici jsou ještě stále tři pokladny přímo v Koryčanech – v prodejně potravin Enapo a lékárně na Masarykově ulici a také na podatelně Městského úřadu,“ přibližuje Valachová.

Nadále zůstane v Koryčanech pouze jedna zapečetěná pokladnička.

„S paní starostkou jsme se dohodly, že tři pokladničky zůstanou do středy. Ve čtvrtek je spočítáme, abychom to mohli přičíst k výnosu na sbírkovém kontě. Nadále v Koryčanech zůstane pouze pokladnička na podatelně Městského úřadu,“ dodává Valachová.

Kromě toho mohou lidé i nadále přispívat na bankovní účet 115-5041170287/0100 nebo darovat hotovost v sídle Charity Kroměříž ve Ztracené ulici.

Ohrožení z nedbalosti

Výbuch domu v Koryčanech prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Před samotnou explozí prováděli majitelé v domě rekonstrukci, při níž bylo poškozeno plynové potrubí, což vedlo k následnému výbuchu. Exploze si vyžádala životy dvou dobrovolných hasičů, kteří kvůli úniku plynu do domu přijeli. Zranění utrpěli také dva jejich kolegové a další dva lidé.