Městem totiž vede objížďka kvůli několikamilionové rekonstrukci průtahu silnice č. 50 v Bučovicích na Vyškovsku. Obyvatelé si na zvýšenou dopravní hustotu musejí ale zvyknout. Objízdná trasa přes Koryčany potrvá až do podzimu roku 2009.

O komplikacích byli lidé podle starosty Koryčan Miroslava Máčela včas informováni.

„Už teď nám tu jezdí denně zhruba o tisíc aut více, a to jak osobních, tak i nákladních. Nehoda se u nás v této souvislosti prozatím ještě nestala, jízda městem je ale teď náročnější. Zavčas jsme se proto snažili občany informovat, aby dbali zvýšené opatrnosti,“ informoval Máčel.

K prevenci sáhli i kantoři z koryčanské základní školy. „Třídní učitelé upozorňovali žáky, aby byli na silnicích bedlivější,“ potvrdila Jiřina Lošanová ze Základní školy Koryčany.

Kvůli opravě silničního průtahu Bučovicemi se motoristé nyní dostanou do Brna a zpět přes Kyjov, Stražovice, Žarošovice a Slavkov. Zdlouhavou objížďkou proto nejsou motoristé vůbec nadšeni.

„Minulý týden jsem jela do Hodonína, a bylo to strašné. Normálně trasu absolvuji za více než hodinu, teď mi ale trvala přes dvě hodiny. Úsek, který jsem dříve projela za pár minut, mi nyní trval zhruba třicet minut,“ zlobila se například Barbora Havelková ze Zlínska.

Rekonstrukce silnice ale hned tak brzy neskončí. Úpravy jsou totiž plánované až do října příštího roku. „Potrvá to hrozně dlouho, rok a půl je moc. Kdyby byl termín kratší, uvítali bychom to. Po pravdě řečeno jsme ale čekali ve městě vyšší provoz, řidiči si asi krátí cestu po různých obecních cestách,“ oddechl si Máčel.

Na autobusové dopravě na Kroměřížsku se prozatím objížďka nijak nepodepsala. Cestující se nemusejí obávat ani zpoždění. „Problémy jsme v této souvislosti doposud žádné neměli,“ zhodnotil náměstek dopravní společnosti Krodos Vladimír Dostál.

Investorem projektu je Ředitelství silnic a dálnic České republiky, financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury. Podle místostarosty Bučovic Oldřicha Holáska oprava cesty pomůže alespoň dočasně vyřešit jeden z problémů města.

„Na hlavním tahu byla hustá doprava, rekonstrukce to alespoň vyřešila. Kdybychom neměli městskou policii, tak by tu školáci a ostatní lidé ani nepřešli na druhou stranu,“ poznamenal Holásek.