Poté, co Koryna loni čelila několika insolvenčním návrhům, nakonec na konci ledna skončila v úpadku. Dostala se do obrovských dluhů 224 milionů, neplatila bankám, partnerům, za nájem, ani zaměstnancům.

Možná ji ale nečeká tak černá budoucnost, jak se na první pohled zdá. Firmu koupil výrobce ohýbaného nábytku L. A. Bernkop 1883, z Koryny v únoru udělal společnost Kornab, odvolal původní představenstvo a krajskému soudu navrhl reorganizaci podniku tak, aby neskončil v konkurzu.

Ve spolupráci s insolvenčním správcem chce oživit výrobu a znovu začal vyplácet mzdy.

„Insolvenční řízení bylo zahájeno na konci ledna v době, kdy se společnost ještě jmenovala Koryna. V dubnu soud ustanovil podniku insolvenčního správce, kterým je Jaroslav Svoboda.

Věřitelé mají nyní lhůtu na přihlášení svých pohledávek. Kvůli svým pohledávkám se pak sejdou na schůzi věřitelů, která se uskuteční 15. června," připomněla Miroslava Sedláčková, mluvčí Krajského soudu v Brně, který rozhodl o úpadku bývalé Koryny.

Největší problémy měla společnost na přelomu roku. Nebyla schopna ani včas dodávat objednané kuchyně a vyplácet mzdy svým lidem. Někteří z nich proto podali na podnik insolvenční návrhy. Podle informací insolvenčního rejstříku ale první zaměstnanci začali dostávat ušlou mzdu už měsíc po podání návrhu o úpadku.

Podle informací ČTK firma v současné době platí asi 140 zaměstnanců a podařilo se jí znovu zahájit výrobu.

„Provoz podniku pokračuje. Společnost již dříve avizovala snahu o zachování provozu podniku i do budoucna," řekl insolvenční správce Svoboda s tím, že na další dotazy odpoví písemně.

Jeho jméno je pro zajímavost spojeno i s oděvním podnikem OP Prostějov, kterému dělal rovněž insolvenčního správce.

Také vedení koryčanské radnice stále doufá, že se podaří dřívější Koryně, nyní Kornabu, postavit se zpátky na vlastní nohy.

„Složitou situaci bývalé Koryny sledujeme, protože samo město využívá její majetek. Například si pronajímáme fotbalové hřiště a kulturní dům. Totální krach firmy by měl nepříznivý dopad i na obyvatele, které podnik ve velkém počtu zaměstnává," poznamenal koryčanský starosta Zdeněk Šmela.

Na Koryčansku je totiž nejvyšší nezaměstnanost v kroměřížském regionu ke konci minulého roku tam bylo bez práce plných 15,6 procenta lidí.

Eva Tomanová