Autorem replik je český zlatník a šperkař Jiří Urban, který dříve realizoval šperky také například pro anglickou královnu Alžbětu II. či kříž pro papeže Jana Pavla II. Detailní postup celé výroby vystavených klenotů navíc návštěvníkům výstavy odhaluje doprovodné video. Přesnou repliku korunovačního meče pak zhotovil zbrojíř Patrick Bárta.

Ilustrační foto.
Pomáhali a chránili i mimo svůj revír

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a cenným pokladem.

„Svou povahou patří mezi nejzajímavější a nejtajemnější korunovační klenoty světa. Příběh korunovačního kompletu je navždy spojený s dějinami českého státu. Začal s Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty. Ty dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných,“ uvedla mluvčí Městského kulturního střediska v Holešově Dana Podhajská.

Výstava nabízí i příběhy panovníků

Středověké klenoty - koruna, žezlo a jablko - byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století. Naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský.

„V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj historický i symbolický význam,“ doplnila Podhajská.

V Kroměříži proběhla vůbec poprvé dražba vraků odtažených z ulic města.
První dražba vraků odtažených z ulic Kroměříže. Prodalo se čtrnáct aut

Příběhy osudů dvaadvaceti vladařů napříč pěti staletími jsou návštěvníkům výstavy představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů, které co nejvěrněji ilustrují období jejich vlády.

„K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další,“ vyjmenovala mluvčí.

K vidění je i meč Jana z Rottalu

Repliky českých korunovačních klenotů byly ve Zlínském kraji naposledy vystaveny před pěti lety. Holešovská výstava bude otevřena až do 27. listopadu, a to denně kromě pondělí. Otevírací doba ve všední dny je od 13 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 16 hodin.

Výstavu České korunovační klenoty na dosah volně doprovází také výstava Malba, sklo, design, která představí výběr nejnovějších prací žáků a pedagogů SUPŠ Valašské Meziříčí, která se koná rovněž do 27. listopadu.

Gallery Park
Dvory kanovnických domů v Kroměříži se otevřou kulturním akcím

Městské muzeum a galerie v Holešově současně k výstavě korunovačních klenotů nabídne prezentaci hejtmanského meče Jana z Rottalu, jednoho z nejvzácnějších předmětů ve svých sbírkách.

„Návštěvník si tak za zvýhodněné vstupné může prohlédnout i tento skvost, který byl držen za přítomnosti hejtmana při slavnostních a obřadních příležitostech, ale i při zasedání zemského soudu. Dá se říci, že na Moravě platil za obdobu korunovačních klenotů,“ uzavřela Podhajská.