Je středa 4. října krátce po 11. hodině dopoledne a na hraničním přechodu se Slovenskem ve Strání policejní hlídka kontroluje prakticky všechny automobily, které tudy míří do naší země.

„Dobrý den, hraniční kontrola dokladů,“ vyzývá tam přijíždějící v automobilech dvojice strážců zákona a zkontrolovat neopomíná ani zavazadlové prostory.

Vše probíhá bez problémů a policejním příslušníkům služba pomalu odsýpá.

Zatímco oni dnes žádné běžence neodhalili, jejich kolegové na Valašsku ano.

„Dnes dopoledne při kontrole mezinárodního vlakového spoje v Horní Lidči jsme zachytili dva nelegální syrské migranty, kteří k nám přicestovali ze Slovenska. Protože nesplňovali podmínky vstupu na naše území, byl jim vstup odepřen a budou odesláni zpět,“ popisuje první středeční záchyt nelegálně migrujících osob policejní mluvčí Zlínského kraje Simona Kyšnerová.

Sedmdesátiletý muž se vážně zranil při práci s flexou
Sedmdesátiletý muž se vážně zranil při práci s flexou, letěl pro něj vrtulník

V rámci Zlínského kraje podle jejích slov provádí desítky policistů kontroly na všech bývalých hraničních přechodech se Slovenskem, tedy sedmi silničních i na dvou železničních - v Horní Lidči a ve Vlárském průsmyku.

Posíleni jsou o policisty z jiných krajů.

„Jedná se o namátkové kontroly vytipovaných vozidel, které by měly pokračovat minimálně do 13. října. Obyvatelé moravsko – slovenského příhraničí se však nemusejí obávat, že bychom citelně omezovali jejich pohyb na zelené hranici,“ poznamenala policejní mluvčí.

Letos policisté Zlínského kraje zachytili 245 nelegálních migrantů a 27 převaděčů. Nejčastěji byli dopadeni v osobním či dodávkovém vozidle.

„Měli jsme ale také záchyty pěších migrantů. Nejvíce jich pochází ze Sýrie,“ dodala Simona Kyšnerová.

Policie byla úspěšná krátce po zahájení akce, když objevila dodávku plnou migrantů u Mostů u Jablunkova. Migranty zachytili i jihomoravští policisté v úterý kolem 22:00 na dálnici D2 u Hustopečí na Břeclavsku.

Namátkové kontroly 

Česká republika od středy zavádí namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem. Zatím jsou v plánu do 13. října, případné prodloužení bude záležet na aktuální situaci. ČR tak reaguje na stejný plán Polska, které chce zabránit cestám uprchlíků z jihovýchodní Evropy. Zahájení dočasných kontrol na slovenských hranicích od půlnoci na středu oznámilo vedle Polska a Česka také Rakousko. Dosluhující slovenská vláda o svém postupu rozhodne dnes.