O dobrém vlivu technické marihuany na zdraví je přesvědčena například Helena Frgalová ze Zlína. ,,Osobně jsem zatím sice masti s obsahem konopí nepoužila, ale známí s nimi mají velmi dobré zkušenosti. Krém s výtažkem jsem nedávno koupila vnučce na atopický ekzém, tak snad jí pomůže,“ svěřila se.

Ve Zlíně narazíte už i na prodejce, kteří se specializují výhradně na konopné produkty a v této oblasti se dobře orientují.

„Většina zboží, která je dostupná na trhu, obsahuje pouze konopný olej ze semínek, který nemá tolik účinných látek,“ podotkl vedoucí zlínského konopného obchodu Jiří Beneš.

V sortimentu však prý mají i produkty od výrobce, který jako jediný v České republice a možná i v Evropě používá recepturu, která umožňuje přímé použití kanabinoidů.

„Tím je zaručena vyšší účinnost těchto produktů,“ zdůraznil Beneš. Dle jeho slov tento výrobce spolupracuje s předními vědci a účinky má podloženy výzkumy.

Zákon přesně vymezuje, jaké množství THC, což je hlavní psychoaktivní látka nacházející se v konopí, mohou mít lidé doma. ,,Podle zákona o návykových látkách je zakázáno pěstovat druhy a odrůdy konopí, které by obsahovaly více než 0,3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů,“ objasnil tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Přesný obsah tají

Konopné kosmetické přípravky schvaluje hlavní hygienik Ministerstva zdravotnictví ČR na základě posudku vydaného Státním zdravotním ústavem. ,,Účinnost při schvalování přípravku není nijak posuzována,“ upozornil Sršeň.

Dominantní složkou konopných produktů je lékařská vazelína, která je doplněna o konopný extrakt. Jeho přesný obsah obvykle zůstává utajen.

,,Výrobce má výhradní právo nechat si procentuální poměr jako výrobní tajemství. Své produkty mají producenti obvykle patentovány,“ dodal Jiří Beneš z konopného obchodu ve Zlíně.

Konopí podle odborníků pomáhá nejen lidem s kožními onemocněními, ale také těm, kteří mají problémy s pohybovým aparátem. „Bylinka umí napomoci v případě potíží se zády, klouby či svaly,“ doplnila Dagmar Buráňová ze Zlína, která se specializuje na prodej přírodních produktů.

K největším přednostem výtažků z technického konopí patří výrazné analgetické, protizánětlivé a hojivé účinky. Zmiňované kosmetické produkty nemají žádné kontraindikace. Člověk by však i přesto měl začít se slabším přípravkem, a ověřit si tak, jak bude jeho tělo na konopný výtažek reagovat.

Mnozí lidé ke konopné kosmetice stále přistupují zdrženlivě a volí raději standardní ověřené výrobky.

,,Přípravky s obsahem konopí nepoužívám. Nevěřím tomu, raději si zajdu do lékárny,“ potvrdila například paní Vlasta ze Zlína, která si nepřála uvést celé jméno.

Dle dermatoložky Dity Opravilové jsou konopná léčiva vhodná zejména jako doplňující léčba.

,,U pacientů, kteří produkty s konopím používají, lze většinou pozorovat zlepšení. Osmdesát procent z nich si je chválí,“ přiblížila Deníku dermatoložka. Dodává však, že na účinek těchto preparátů může mít velký vliv psychika člověka.

Lucie Mrázková