Jen v historii samostatné České republiky uspěli v komunálních volbách osmkrát. Nejdéle sloužící starosta Jiří Kučera z Úhřetické Lhoty počítá téměř na den přesně 33 let. Podle vlastních slov zůstane v úřadu do konce volebního období, po kterém by rád předal starostování nástupci.

„Ze začátku jsem nevěděl pořádně kudy kam, ale v okolí byli šikovní starostové, se kterými jsme si vzájemně pomáhali," zavzpomínal.

Podobně hodnotila působení na radnici nejdéle sloužící starostka Jana Gerešová.

„Za ta léta jsem potkala spoustu dobrých lidí včetně mých kolegů z obcí,“ byla dojatá. Starosta obce Rusava ve Zlínském kraji Bohumil Škarpich zase zmínil, že on a někteří dlouholetí starostové mají pořád dost energie a že vytvořili i reprezentační tým v malé kopané.

Rebel z Vysočiny, oceněný matador Jiří Kovář z Bohuslavic, ale dal podnět k zamyšlení.

„Zastupuji vesnici se sto padesáti obyvateli. Je otázka, zda takto malé obce vůbec mají být samosprávou. V Evropě to běžné není,“ překvapil starosta plénum.

Počin roku pro Pavla

Zhruba čtyři stovky starostek a starostů ve Zlíně rozhodly také o tom, co se ve směru k obcím letos povedlo a co ne. Rozdaly ceny Počin a Přešlap roku.

Cenu Počin roku si v hlasování vysloužil prezident Petr Pavel za zpřístupnění Pražského hradu veřejnosti.

„Památku teď mohou lidé navštěvovat bez front u vstupů. Je to vnímáno velmi pozitivně, stejně jako aktivní zájem prezidenta o dění v krajích,“ vysvětlila předsedkyně Sdružení místních samospráv Eliška Olšáková.

Druhé místo v anketě obsadilo ministerstvo pro místní rozvoj za stavební zákon – zachování stavebních úřadů, plánovací smlouvy pro místní části či princip jednoho razítka. Třetí místo získalo ministerstvo průmyslu a obchodu za zajištění nezávislosti na plynu z Ruska.

Anticena pro ministerstvo

Anticenu Přešlap roku poslali účastníci konference na dálku ministerstvu financí za návrh změny daně z nemovitosti a zásah do rozpočtového určení daní snížením podílu na DPH.

„Starostky a starostové Přešlapem roku jasně reflektují zásahy do obecních rozpočtů, které obce připraví v příštím roce v rozpočtovém určení daní až o pět miliard korun. Budeme iniciovat novelu zákona, abychom tyto výpadky nahradili,“ uvedla Olšáková.

Obce usilují o to, aby se jejich podíl v rozpočtovém určení daní zvýšil jak o výnosy z online hazardu, tak o snížení sazeb DPH. K hlavním tématům dvoudenního setkání zástupců samospráv patřily dopady vládního konsolidačního balíčku na rozpočty obcí s předpokladem poklesu příjmů z rozpočtového určení daní.

Apel za nezbytné dotace 

Představitelé obcí chtějí také apelovat na vládu, aby nadále finančně podporovala projekty ministerstva pro místní rozvoj v podobě národních dotací, které jsou podle nich nezbytné pro regionální rozvoj. Jejich rušení je rovněž aktuálním tématem v souvislosti s rozpočtem na rok 2024.

Ocenění nejdéle sloužící starostové a starostky

Speciální cena: Jiří Kučera, Pardubický kraj (Úhřetická Lhota)
Nejdéle sloužící starostka: Jana Gerešová (Kopřivná)

Jihočeský kraj: Jaroslav Slesinger (Jilem)
Jihomoravský kraj: Jaroslav Staněk (Pamětice)
Karlovarský kraj: Jan Horník (Boží Dar)
Kraj Vysočina: Jiří Kovář (Bohuslavice)
Královehradecký kraj: Květoslav Kvasnička (Kunčice)
Liberecký kraj: Josef Kucín (Jiřetín pod Bukovou)
Moravskoslezský kraj: Jan Tomalský (Heřmanovice)
Olomoucký kraj: Eduard Kavala (Bělotín)
Plzeňský kraj: Jiří Červenka (Blížejov)
Hlavní město Praha: Pavel Žďárský (Praha 19)
Středočeský kraj: Josef Krupička (Ždánice, okr. Kolín)
Ústecký kraj: Zdeněk Kutner (Domoušice)
Zlínský kraj: Bohumil Škarpich (Rusava)