O jejím osudu rozhodl ředitel kroměřížského Národního památkového ústavu (NPÚ) Jan Slezák, který odvolání inicioval. Na místo kastelánky je nyní vypsáno výběrové řízení.

„Kastelánka byla opravdu odvolána. Návrh jsem generální ředitelce Národního památkového ústavu podal já. A důvody, které jsem udal, uznala za pádné,“ řekl ředitel NPÚ Kroměříž Jan Slezák.

Skutečnosti, které ho vedly k podání návrhu na odvolání Dokoupilové, však více přiblížit nechtěl. „Jsou to důvody vnitřně organizační, není vhodné je uvádět,“ vysvětlil.

Z funkce byla kastelánka odvolána v březnu, NPÚ na její místo vyhlásil výběrové řízení, které potrvá do 27. dubna. Do doby jmenování nového správce bude funkci stále zastávat Zdena Dokoupilová.

„Přihlásit se může kdokoliv, i nynější kastelánka,“ informoval provozně-ekonomický náměstek NPÚ Petr Šubík. Jeho slova potvrdil také ředitel Slezák.

„Pokud odstupující kastelánka předloží novou koncepci týkající se historických zahrad, která nás přesvědčí, nevidím důvod, proč by nemohla být do své funkce opět jmenována,“ podotkl Slezák.

O obsazení místa rozhodne komise, která se sejde někdy v květnu. „Bude tvořena ze zástupců našeho pracoviště, města Kroměříž a některého z kastelánů památkového objektu odjinud,“ vysvětlil Slezák. Vítěze pak ředitel navrhne generální ředitelce, která ji buď jmenuje, či ne.

Vyjádření kastelánky Zdeny Doukopilové se Deníku už několik dní nepodařilo sehnat. Její odvolání však vzbudilo mnohé nesouhlasné reakce: nikterak nadšený z něj například není ani starosta Kroměříže Miloš Malý.

„Řekl bych, že pracovala během těch uplynulých let dobře, stejně tak kladně hodnotím i její spolupráci s městem. S rozhodnutím ředitele Slezáka nesouhlasím, což jsem mu také řekl,“ řekl v úterý Malý.