Nic převratného rozhodně nečeká třeba střílecký farář Jaroslav Štancl. „Myslím, že ohlašovaných konců světa bylo poměrně dost a žádný zatím nenastal. Podle mě to ani tentokrát nebude výjimka," míní farář.

Ve svém okolí se však prý setkává s lidmi, kteří na konec světa věří.

„Mnozí z těch, kteří chodí do kostela, mají názor, že nějak to musí skončit, že existují různá znamení a něco musí přijít. V Písmu svatém je však dáno, že o posledním dni, respektive o konci světa, neví nikdo, jen Bůh. Takže tyto předpovědi beru trochu s rezervou," dodal Štancl.

Zítřejší den prý nebude ničím výjimečný ani pro Kamila Tihelku, den stráví stejně jako jakýkoliv jiný: přibudou mu jen přípravy na vánoce.

„Jediným konec světa, který by se mohl stihnout, by byly dvě varianty: jaderná válka anebo mimozemšťani, kteří by na své herní konzole zmáčkli tlačítko Off," domnívá se třicetiletý muž ze severní Moravy.

Přežít konec světa v úkrytu se zásobami jídla a pití a potřebného vybavení se lidé v regionu opravdu nechystají. Potvrzuje to například Petra Oslzlová z kroměřížského armyshopu. Prodej některých věcí prý sice v posledních dvou měsících stoupl, s koncem světa to ale nejspíš nesouvisí. Podle Oslzlové je to dáno vánočními svátky.

„Jsme armyshop, takže svítilny a různé věci, které by se člověku hodily při konci světa, prodáváme vlastně běžně. Že bychom se tady setkali se zákazníkem, který by si něco podobného přišel koupit vyloženě za tímto účelem, to se nám nestalo," potvrzuje Oslzlová.

Zásoby si doma nedělá ani Pavel Buš ze Zástřizel. Pátek prý pro něj bude zcela normální. „Údajně se má změnit postavení objektů ve vesmíru a to by mělo ovlivnit Zemi, lidi a jejich chování. Podle mě se ale nic nestane, možná bude jen plná záchytka. Pro mě to znamená ráno jít popřát svému učiteli, pojedu z Brna úplně přeplněným autobusem a odpoledne strávím v práci," popsal mladík.

Lidé si zkrátka žádnou hrozbu konce světa nepřipouštějí. Proti škodám napáchaným případnou sérií živelných katastrof se tak na Kroměřížsku ani nikdo nesnaží připojistit. „Pokud vím, žádné speciální nárůsty nezaznamenáváme. Vývoj v uzavíraní životního pojištění je téměř srovnatelný s loňským rokem. V nabídce ani nemáme produkt, který by nabízel pojištění spojené s koncem světa. Produkt vhodný pro tento účel zkrátka není," řekla Deníku s úsměvem PR manažerka společnosti Axa Eva Šebestová .

A žádný konec světa nepředvídají ani zvířata, o kterých se traduje, že blížící se pohromu vycítí. V kroměřížském psím útulku Čápka totiž chovatelé nic neobvyklého nepozorují. „Jestli konec světa přijde, tak s tím stejně nic neuděláme a hafani taky ne. Ti jen čekají, až dostanou plnou misku, tak jako obvykle. Zásoby si rozhodně nedělají," uzavřel se smíchem ošetřovatel Jaroslav Kolařík.

Info

Úvahy o možném konci světa jsou odvozovány od předpokladu, že 21. prosince 2012 skončí po třinácti několikasetletých cyklech (baktunech) mayský kalendář, též zvaný Velký počet. Po kterém by mělo dojít k přetočení cyklu zpět na bod nula, který Mayové považují za posvátný. Varianta konce světa je proto jen spekulací. Dnešní potomci Mayů nicméně říkají, že v období kolem roku 2012 podle jejich tradice skutečně dojde ke světovým změnám, nikoliv však k záhubě. Zdroj: Wikipedie