V této lokalitě si totiž bezdomovci postavili tři provizorní přístřešky s deseti obyvateli. „Okupovaná“ městská část tak získala unikát, který patří ke koloritu jen několika málo českých obcí. „Musíme někde bydlet. Kam máme jít? Pod most? Tam bychom zmrzli,“ vysvětlil svou přítomnost v provizorním bydlení muž, který se představil jako Jirka. Městská policie o komunitě ví. Její přítomnost nehodlá dále tolerovat. „Přístřešky tam vznikly v zimě. Vzhledem k jejímu průběhu jsme tamním obyvatelům sdělili, aby toto bydlení do konce dubna odstranili. Svým jednáním se totiž dopouští záboru veřejného prostranství a dalších přestupků,“ vysvětlil Vlastimil Pauřík. Pokud nebudou bezdomovci u kurtů na výzvu policie reagovat, přistoupí strážníci k pokutám a dalším represivním opatřením.

Osloveným obyvatelům obsazené hradišťské zóny komunita nijak zvlášť nevadí. „Zatím tady nedělají binec. Je pravdou, že ty přístřešky nevypadají nijak vábně, ale to už je starost úřadů, aby se s nimi domluvili,“ tvrdí žena, bydlící nedaleko podivné osady.

V Uherském Hradišti se v současné době pohybuje zhruba deset bezdomovců. To v Uherském Brodě je tento počet zhruba šestinásobný! Přesto tam s podobnými jevy, jaký se „vyskytl“ u řeky v Hradišti , nemají. „Ne, černé stavby ani přístřešky nám tady bezdomovci zatím nestaví. Vzpomínám si ale na případ, která se stala zhruba před čtyřmi lety. Tehdy si u řeky Olšavy skupinka bezdomovců postavila stan. Poté, co se informace o nich objevila v médiích jim někdo nabídl pomoc a práci a tito lidé zmizeli. U Olšavy bydleli asi dva týdny,“ zapátral v paměti uherskobrodský starosta Ladislav Kryštof.