Podle něj je velkým nešvarem, že lidé v kotlích pálí veškerý domovní odpad, který patří spíš do kontejneru a na skládku.
„Dým z takového topiva mnohem víc zanáší jak kotel, tak komín, což v případě špatného čištění způsobuje častější požáry,“ dodal mluvčí.
Lidé údržbu kouřového systému často podceňují, aniž by si uvědomovali, že tím vlastně porušují ustanovení vyhlášky, která hovoří o povinnosti majitele či správce komína pravidelně provádět jeho čištění.

Mnozí se domnívají, že když topí plynem, čistit komín už nemusí. „Není to pravda. I v tomto případě je třeba věnovat péči celé spalinové neboli kouřové cestě, kterou tvoří kouřovod, který spojuje spotřebič s komínem,“ vysvětlil majitel kroměřížského kominictví Stanislav Kytlica.
Čištění i jeho četnost nařizuje vyhláška

Vyhláška přesně stanovuje lhůty čištění, které by měli majitelé nebo správci komínů dodržovat. „Má-li někdo kotel s výkonem do 50 kW, což je většinou případ rodinných domů, pak by ho měl čistit každé dva měsíce. Samozřejmě v případě, že je používaný,“ dodal Kytlica.
Podle jeho slov by majitelé kotlů na plyn měli komíny a celé zařízení čistit podle vyhlášky dvakrát ročně.

Údržbu kouřových cest by lidé neměli podceňovat, míní hasiči i kominíci

„Jedná se o případy, kdy jsou průduchy opatřeny komínovou vložkou. Kontrola a údržba se týká i rekreačních chat a chalup. Tam by měla být provedena alespoň jednou za rok,“ podotkl majitel kominictví. Někteří lidé si údržbu zařízení provádějí sami.

„Máme kotel na plyn i na dřevo. Plynový nám dvakrát za rok přijde vyčistit odborník, ten na dřevo si čistíme sami jedenkrát ročně,“ svěřila se Miluše Mlčochová z Plešovce.

Náhodě nic neponechává ani Marek Motalík z Bílan. „Myslím si, že by před topnou sezonou měly být kotle i komíny připraveny. Já osobně si kotel na tuhá paliva čistím sám a na plynový si volám dvakrát za rok servis,“ zmínil se Motalík.

Kouřovému systému mnozí věnují náležitou péči. „Kotel s komínem čistím i osmkrát za rok. Sám jsem si komín také znovu omítal a nadstavoval. Opatřil jsem jej i regulátorem tahu, který mimo jiné snižuje emise škodlivin,“ řekl Pavel Krčmář z Věžek.

Lidé by neměli podceňovat ani praskliny na komínech. Potíže s nimi spojené se většinou projeví s prvním zatopením v chladných dnech.
„Jedná se o časově náročnou opravu, což by mělo motivovat lidi k tomu, aby si komíny opravdu hlídali i v průběhu celého roku a nenechávali to až na zimu,“ připomenul majitel kominictví Kytlica.

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika