Počasí v posledních letech je podle Josefa Sedláčka, předsedy Zemědělského obchodního družstva Rataje nestálé a nemá klasický průběh. To je také jedna z hlavních důvodů letošní neúrody. V Ratajích už mají kombajny odježděno.

„Máme už po žních, skončili jsme před týdnem. Situace však není moc příznivá. Loňský rok byl hodně výnosný, letos je tomu přesně naopak," lamentuje předseda.

U některých komodit je navíc podle něj špatná kvalita, která nedosahuje správných parametrů. Například sladový ječmen se tak místo na výrobu piva bude prodávat jako krmný.

„Právě u ječmene dochází k problému, kdy nesplňuje kvalitu. Zrna obsahují vyšší procento dusíku, který není vhodný pro sladovou výrobu," vysvětlil Sedláček.

Výnos u ječmene nebyl v ratajském družstvu ale úplně nejhorší. Běžný se pohybuje kolem šesti tun, letos je ho méně a to přibližně pět a půl tuny. Hůře je na tom ale třeba ozimá pšenice.

„Během mrazů vymrzla a bylo velké sucho. Objevila se nám viróza a zakrslost pšenice, která se na sklizni také podepsala. Běžný výnos je sedm až osm tun, letos je výnos na sto hektarů tři a půl tuny," upřesnil Sedláček.

Družstvo trápí kromě špatné úrody také nedostatek slámy. „Většina podniků slámu zaorává, my ji však využíváme dále. Máme totiž sedm set kusů býků, takže ji potřebujeme. Je ji však nedostatek," postěžoval si předseda.

V Ratajích už pole připravují na osev ozimů, do konce srpna zasejí řepku. Zemědělský podnik Kvasice už žně také ukončil a to shodně s družstvem v Ratajích. Mezi sklízenými komoditami se objevila například ozimá a jarní pšenice, jarní ječmen a řepka.

„Nejlépe podle výsledků ze sklizní dopadla řepka. Výnos činí 3,18 tuny, což je oproti loňsku 4,20 tuny sice méně, ale není to úplně nejhorší," konstatoval tamní předseda Vojtěch Kubík.

Naopak nejhorší výsledky družstvo zaznamenalo při sklizni ozimé pšenice, letošní výsledek je téměř o sedmdesát procent nižší. „Výnos ozimé pšenice je 4,6 tuny a jarní pak 4,5 tuny," upřesnil Kubík.

I tady kvalita ječmene nedosahuje nejlepších výsledků a obsahuje velké množství dusíku, jeho hodnota tedy klesla. Podle Kubíka bude odkoupen za nízkou cenu.

Po žních následuje náročná etapa při přípravě a ošetření půdy na nové osetí. Osadit zde plánují pět set hektarů řepky a tisíc hektarů ozimé pšenice.

Kukuřice letos mají ke sklizení více jak tisíc hektarů. „Sklizeň odhadujeme mezi dvacátým a pětadvacátým srpnem, čekáme na dozrání," doplnil Kubík.

Základní obiloviny už mají sklizené i na Morkovicku. Tamní agrodružstvo čeká na dozrání máku setého a lnu olejného. „Obiloviny už máme sklizené a během pondělí a úterý snad už sklidíme i zbylou část na polích," podotkl Josef Uchytil.

I zde se objevil výpadek ve výnosech. „Část pšenice jsme museli zaorávat, takže výnos je nižší. A to 4,73 ozimé a 5,77 tuny pšenice jarní. Ale při žních jsme jinak komplikace neměli žádné, šlo to celkem rychle," prohlásil Uchytil.

I podle ředitele okresní agrární komory Kroměříž Milana Hebnara je letošní úroda v některých místech o polovinu, jinde o třetinu slabší než v loňském roce.

„Průměrný výnos pšenice ozimé na hektar byl loni 7,79 tuny letos jen 4 tuny. Velký úbytek lze vidět i na výsledcích ječmene ozimého 6,55 tuny loni, letos jen 2,92 tuny," uzavřel Hebnar.