Vyvrací tak tím mezi lidmi šířící se spekulace, že obtížného bodavého hmyzu je letos kvůli deštivému počasí přespříliš.

„Komárů je zatím méně než vloni,“ potvrdila Tkadlecová. Nyní je však podle ní počasí opravdu tak akorát vhodné pro jejich líhnutí.

„Kalamitní výskyt jsme ale zatím v oslovených obcích nezaznamenali, ani nebyl aktivně hlášen,“ podotkla hygienička.

O plošném hubením se tak prý proto ani neuvažuje. „Výjimkou mohou být lokální místa, kde jsou na to pravidelně zvyklí. Jedná se například o oblasti lužních lesů. Některé obce proto mohou přistupovat k hubení takzvaných dospělců,“ doplnila Tkadlecová.

Obávat se lidé po štípnutí hmyzem nemusejí ani jakýchkoliv nákaz. Krajská hygienická stanice totiž doposud neeviduje žádný případ. Zato podle hulínské dětské a dorostové lékařky Věry Horákové jsou oproti loňsku komáři agresivnější.

„Otoky po vpichu jsou větší než dříve,“ vysvětlila Horáková. Doposud k ní do ordinace za účelem ošetření takových ranek přišlo jen několik jedinců.

„Je to případ od případu, reakce každého jsou individuální. Po zvážení pacient dostane patřičné léky,“ konstatovala Horáková.

O nadměrném výskytu hmyzu se však podle ní rovněž hovořit nedá, což potvrzuje i Iva Michalcová, která nyní zastupuje dětskou a dorostovou lékařku Evu Chvátalovou z Morkovic.

„Myslím si, že to není nic dramatického. Zastupuji teprve druhý týden a za tu dobu jsem tu žádného pacienta s problematickým píchnutím od komára neměla. I má vnučka utržila dva štípance, a je to bez problémů,“ řekla Michalcová.