O čem je řeč? Zasvěcení už možná tuší: o nekonečných kolonách aut na silnici z Kroměříže do Hulína a zpět.

„Lidi to samozřejmě hodně trápí, příjezd domů do Hulína ze směru od Kroměříže je pro ně hodně nepříjemný. Ani doma to pak nemají lehké, pokud bydlí u hlavní silnice. Nadměrný provoz totiž trápí celé město,“ zoufá si starosta Hulína Roman Hoza.

Hlavním důvodem, proč se na místě pravidelně tvoří dlouhé řady aut, je podle něj prostý.

„Je to prostě obrovský provoz, během špičky město není schopné taková kvanta aut pojmout,“ vysvětluje starosta.

Situaci stěžuje také přítomnost kamionů, které míří buď na dálnici v Kroměříži nebo jedou z ní.

„V tomhle nám pomůže, až se znovu otevře cesta z Uherského Hradiště na Brno, některé kamiony totiž místo téhle trasy volí tu přes Hulín. Dopravě ve městě ulehčí samozřejmě také dokončení dálnice a rychlostní silnice R55,“ doufá Hoza.

Toho se řidiči dočkají v listopadu příštího roku a těší se na něj také zástupci kroměřížské radnice.

„Na tom přetížení má bezesporu svůj podíl sjezd z dálnice u Kroměříže. Městu však dělají starosti i kolony, které se při dopravních špičkách tvoří v opačném směru, tedy z Hulína k nám. V tomto ohledu se městu uleví také až po poté, co bude dálnice prodloužena do Hulína,“ vysvětlil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Motoristé tedy před sebou mají ještě víc než rok, kdy pro ně trasa mezi těmito městy bude doslova zlým snem.

„Nejhorší jsou opravdu ta velká auta, než projedou kruhový objezd, tak už je za nimi kolona. Samozřejmě za to jejich řidiči nemohou, neměli by se však chovat neukázněně vůči ostatním. To ale platí pro všechny motoristy, někteří jsou opravdu piráti silnic,“ stěžuje si za řidiče například Tomáš Procházka z Přílep.

Své o neohleduplnosti naštvaných motoristů vědí i lidé, kteří bydlí u hlavního průtahu Hulínem ze směru od Kroměříže. „Mnoho z nich si cestu zkracuje zadem přes naše zahrádky, i když je tam vjezd zakázán,“ upozorňuje Anežka Bábková z ulice Kroměřížská v Hulíně.

Ji i desítky dalších také trápí neustávající kolony, během dne je podle ní doslova nemožné větrat, kvůli hluku, prachu i výfukovým plynům. Navíc vyjet autem z garáže na silnici je pro tamní doslova nadlidský úkol. „Začne to vždycky už ráno a skončí zase až večer. Moje dcera chodí do páté třídy, nemůžu ji ani nechat jít samotou přes silnici, protože se prostě nedá bezpečně přejít,“ uzavírá obyvatelka.