Samotná myšlenka pomoci Africkým dětem koly, které jsou nepotřebné, vznikla podle Romana Posoldy už před sedmi lety v Kanadě. „Dva chlapíci, kteří se motali kolem Tour de France, založili organizaci Bicycles for Humanity. Rozhodli se tak vybrat nepotřebná kola, opravit je a poslat do Afriky," řekl Posolda 
z Kroměříže.

Nejde jen podle něj o pomoc dětem, aby se snáze mohly dostat do škol. Jsou mezi nimi i takoví, kteří na darovaných kolech vozí vodu či dřevo na vaření.

Tato humanitární myšlenka se setkala s velkým ohlasem jak v Africe, tak ale hlavně i v Kanadě. „Velmi rychle se rozšířila do USA, Mexika, Austrálie, Německa a Holandska. Ve všech zemích je teď dohromady třiadvacet poboček. Do sedmi afrických zemí se tak podařilo poslat už přes padesát tisíc kol," nadšeně vypočítává Posolda.

Sám žil s rodinou šest let v Anglii, kde je velmi silně zakořeněno dobrovolnictví. „Dostal jsem se k organizaci Jolly rider, které vozí nejen kola, ale i knihy a učitele do Gambie. Když jsem se minulý rok v říjnu vrátil do České republiky, chtěl jsem něco podobného rozjet i u nás. Rozhodl jsem se společně s Richardem založit společnost Kola pro Afriku," řekl Deníku nadšenec.

Nejde jen o to poslat kolo do Afriky. „Kolo tam v tom terénu trpí daleko víc než u nás, proto je potřeba servis. Takže s koly se začaly posílat i náhradní díly a zároveň i znalosti. Aby situace byla udržitelná, zakládají se tam servisní díly, kde se místní lidi učí jak kolo opravovat, aby jim vydrželo třeba i deset let," podotkl Posolda. Ke kolům má velmi blízko. Je to jeho srdeční záležitost.

„Strávil jsem na něm kousek života. Třináct měsíců jsem byl na cestě kolem světa. Staral jsem se tam skupině jezdců o jejich kola. Kolo se tak stalo nejen mým dopravním prostředkem, ale hlavně zážitkem," přiznává s úsměvem na tváři cyklistický nadšenec.

Jejich motto je výstižné. Na kole ke vzdělání, vzděláním ke svobodě. „Kolo vyjadřuje svobodu, je to pro mě filosofie pohybu, jak moc šlápnete, tak moc jedete. I dětem v Africe to přináší svobodu, navíc jim to také umožňuje cestu ke vzdělání. Přináší jim možnost volby," říká Posolda.

Gambie je pro ně pouze startovací země, navázali tak na společnost Jolly rider, která tam má zázemí. Koordinátora, který kola přebírá a rozdává dětem už šest let. Prozatím však z ČR kola ještě neodešla. „Od ledna už máme vybráno 4500 kol, ale je potřeba spoustu kol opravit," vysvětluje.

Jeden kontejner vyslaný do Afriky, to je pět set kol a devadesát tisíc korun. Není jednoduché ho zafinancovat. „Od Kanaďanů máme přislíbeno, že pokud naplníme jeden kontejner, tak nám pomůžou nastartovat a první kontejner zaplatí. Také prodáváme trička," dodal s úsměvem.

AUTORKOU JE EXTERNISTKA VEDNULA PUDELKOVÁ