Hanácké bál v Kojetíně byl velkolepou přehlídkou národopisných souborů.

„Nastoupili jsme slavnostním pochodem, kterým jsme ples zahájili. Tentokrát se zapojily soubory Hruška, domácí Hanácká beseda Kojetín, dorazili také z Kostelce na Hané, Kroměříže a Chasa z Ořechova. Při nástupu jsme udělali figuru ve tvaru písmene M a na úvod zazpívali naši hymnu Moravo, Moravo,“ přiblížil za pořadatele Jaroslav Minařík ze souboru Hanácká beseda v Kojetíně.

Bohatě zdobené kroje

Návštěvníci bálu mohli obdivovat bohatě zdobené hanácké kroje. „Kojetín, Kroměříž a Hruška mají kroje téměř totožné, ty z Kostelce už jsou odlišné, ale pořád jsou to Hanáci. Pozvali jsme i Chasu z Ořechova, která je ze Slovácka, a tam už jsou zase kroje odlišné,“ popsal.

Kroměřížany ani déšť neodradil. Hanácké náměstí roztančily fašankové masky.
VIDEO: Hanácké náměstí v Kroměříži roztančily fašankové masky

Lidé taneční parket téměř neopustili a mohli si poslechnout nejen dechovku v podání temperamentní Hanačky z Břestu, ale i cimbálovou muziku Dubina. O moderní skladby se zase postaral Hallo Band.

Nádherné dorty

Bohatá byla letos i tombola, ve které se objevily dárkové koše, poukazy, bohatě zdobené dorty, ale třeba i padesátikilový pytel hnojiva.

„Tradice Hanáckého bálu je velmi dlouhá a už jsme zapomněli počítat ročníky. Letos k nám přijeli hosté z Ořechova, abychom představili i jiné soubory, než jen ty hanácké. Jsme moc rádi, že bylo vyprodáno a přišlo tolik lidi. Tetiny napekly cukroví, koláče a také nádherné dorty s hanáckou krajkou. Jsou tu tři kapely, takže si na své přijdou posluchači různých žánrů - v sále hraje dechovka, moderní hudba a kdo chce, ten si zazpívá u cimbálu,“ přiblížila Hana Svačinová, ředitelka Městského kulturního střediska v Kojetíně.

Návštěvníci se sjeli ze širokého okolí

Na ples zavítali nejen místní, ale i lidé z okolních měst. „Hanáci jsou naši kamarádi, takže jsme je přijeli podpořit. Párkrát jsem s nimi také tancovala, takže je to pro mě srdcovka,“ prozradila jedna z návštěvnic, Olga Sehnalová z Kroměříže.

Spokojený s programem byl i Antonín Kalvoda. „Líbí se mi nově opravené prostory bývalé sokolovny a to, že je tady taková domácí atmosféra. I tombola je pestrá a bohatá,“ pochvaloval si.