Většina vzdělávacích zařízení totiž v prvním kole brala studenty jen podle prospěchu na základní škole. Jinde dělali zkoušky všichni uchazeči, nebo jen jejich část, která nedosáhla v minulosti takových studijních úspěchů jako někteří konkurenti. Část dětí tak například v pátek dělala testy z všeobecných znalostí, matematiky a českého jazyka na zlínském Gymnáziu Lesní čtvrť.

Mezi nimi i Radka Šefrová ze Vsetína. „Bylo to těžké a dost psychicky náročné. Snad ale uspěji, myslím, že výsledek bude celkem dobrý,“ sdělila po prvním z testů. Narozdíl od řady ostatních školáků letos využila jen dvou možností přihlášky, i když se letos mohli v prvním kole řízení hlásit děti hned na tři různá místa.

„Chtěla jsem jít na zdravotní školu a případně sem, tak jsem třetí přihlášku nedávala,“ vysvětlila. Ze zdravotní školy, kde brali jen podle, prospěchu zatím rozhodnutí nemá.

Testy psal i Jan Zaoral, který je ve Zlíně doma. „Přišlo mi to těžší, než třeba na dalším zlínském gymnáziu, kde jsem psal test ve středu,“ poznamenal. Každopádně prý může být bez ohledu na svůj výsledek už teď alespoň trochu klidný. „Vzali mě totiž už bez přijímaček na gympl v Otrokovicích,“ vysvětlil.

Celkem chtějí na Lesní čtvrti letos přibrat do čtyřletého studia 120 dětí. Z toho 79 uchazečů už přijali bez zkoušek.

„Pro takové řízení jsme se rozhodli, aby byla dostatečně dána váha prospěchu i výsledky v různých vědomostních soutěžích, které také hodně rozhodovaly,“ poznamenal ředitel školy Jan Chudárek. Předpokládá, že i někteří přijatí na toto gymnázium nakonec vzhledem k letošnímu mnoha školami kritizovanému systému zápisových lístků na základě výsledků prvního kola nenastoupí.

„Řada se jich jistě bude rozhodovat mezi naší školou a dalším místním gymnáziem nebo třeba obchodní akademií. Hlásilo se k nám ale i hodně uchazečů z oblasti Uherského Hradiště a tamní gymnázium přitom vypisuje zkoušky pro všechny. Tak se dá předpokládat, že děti odtud se rozhodnou, pokud uspějí, pro školu, kterou mají blíže bydlišti,“ míní Chudárek.

Řadu zápisových lístků už dostali od přijatých uchazečů na Střední průmyslové škole ve Zlíně. Zařízení, které chce přijímat celkem asi 300 nových studentů z 850 přihlášených, zkoušky nedělalo a hodnotilo jen studijní výsledky.

„Od středy, kdy jsme zveřejnili, kdo uspěl, už nám asi stovka uchazečů donesla zápisový lístek a zhruba stejně se jich proti nepřijetí odvolalo,“ sdělil ředitel školy Jaroslav Lednický.

Přestože bez zkoušek přijali už přibližně 170 žáků, neví kvůli systému lístků ani na Střední odborné škole ve Slavičíně, kolik žáků ve skutečnosti mají jistých.

„Zatím se dá hovořit pouze o pomyslných holubech na střeše, a my bychom raději měli vrabce v hrsti,“ poznamenal k systému zkoušek zavedenému ministerstvem tamní ředitel Miroslav Kadlec.