Před nedávnem přislíbila pomoc v následujícím roce také Chropyně, odkud pochází nejedna kočka „ubytovaná“ v útulku Zatoulané štěstí. Stalo se tak po několikaměsíčním přehlížení žádosti majitelky útulku Karly Chrástové, na které upozornil ve svém článku také náš Deník.

O finanční pomoc se před časem obrátila Karla Chrástová také na město Hulín. Potvrdil to i tamní starosta Roman Hoza.

„Řešíme nějaký způsob podpory útulku v Kroměříži, který se stará i o kočky z našeho katastru,“ řekl Hoza.

„Chtěli jsme paní Chrástovou podpořit koupí krmiva, ale ona nemá zájem. Jiná varianta pomoci však nyní není, protože nestihla termín pro podání žádosti grantů,“ dodal Hoza.

Památní lípa se nachází kousek od Smutné aleje vedle Altánu přátelství. Původně se na tomto místě nacházel rybník, do kterého vtékala voda ze slepého ramena řeky Moravy. Osazen bude měděnou tabulkou s popiskem.
Památná lípa připomíná vznik spolupráce mezi městem, krajem a arcibiskupstvím

Granulí máme dost

Chrástová svůj postoj obhajuje.

„Dostáváme granule v rámci různých programů. Mám tu granulí dvě palety,“ svěřila se majitelka útulku.

„Polovinu všech nákladů tvoří výdaje za veterinární péči,“ vypočítala Chrástová.

Provozní náklady útulku se ročně vyšplhají k 1,2 milionu korun. To znamená zhruba 100 tisíc korun za měsíc. Ve většině případů si tedy musí Karla Chrástová vystačit s dárci.

Všechno je na soukromých dárcích

„Všechno je na soukromých dárcích, kteří mi pomáhají a osud koček jim není lhostejný. Někteří pošlou tři stovky, někteří pět tisíc. Nyní vydáváme kalendář, z něj bude nějaký výtěžek,“ děkuje Chrástová.

„Obyčejní“ lidé se stávají pro zatoulané kočky, kocoury a majitelku útulku hrdiny. „Po výplatě zase pošlu něco málo,“ uvedla na sociální síti Martina Hofírková z Chropyně.

„Penízky odemě přijdou jako každý měsíc. Držte se,“ přidává se k Hofírkové Kateřina Šelepská z Kroměříže.

Stovky korun na kastraci

„Město Kroměříž připravuje zřízení vlastního městského útulku pro kočky,“ uvedla místostarostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Vedení radnice si však uvědomuje, že pozdější náklady na provoz vlastního zařízení budou daleko vyšší, než je dotace. Snížit výdaje by však mohla včasná kastrace koček a kocourů. I z toho důvodu město Kroměříž již od roku 2015 podporuje majitele a na kastrace přispívá. Částka je však tak nízká, že není pro majitele koček a kocourů již dostatečně motivující. Město tedy uvažuje o změně a navýšení tohoto příspěvku.

„Na kastraci kocoura přispíváme nyní 150 korun a na kastraci kočky 300 korun,“ prozradila Hebnarová. Tyto částky však byly nastaveny ještě v době, kdy za kastraci kocoura jeho majitelé zaplatili 400 korun a za kastraci kočky 600 korun.

„Zatímco příspěvek zůstal stejný, veterinární služby podražili o sto procent. Proto chceme i tento příspěvek zvýšit. Slibujeme si od toho méně koček v ulicích a následně i v útulku. Vše jsou spojené nádoby,“ doplnil starosta Jaroslav Němec.