Na pomyslnou příčku úspěchu ho vyzdvihla první kniha s názvem Čertovo kopyto. Příběh pro děti zaujal, a stal se tak motivací pro další pokračování. „Na to, že se jednalo o knížku od zcela neznámého autora, měla úspěch," míní Jan Sviták.

Moje knížky jsou pro aktivní čtenáře, říká

Literatura pro děti však není jediné, čemu se mladý muž věnuje: píše i pro dospělé a na kontě už má čtyři knihy, z toho jednu v elektronické podobě. Je jí dílo s názvem Jedním dechem, které autor psal v brněnské knihovně nepřetržitě a za obdivu přihlížejících plné dva dny.

„Byl jsem tehdy hodně nervózní a unavený, den předtím jsem ani nespal. Byla to zajímavá zkušenost, ale už bych si to zopakovat nechtěl," přiznává autor.

Inspiraci pro své knihy čerpá všude kolem sebe. V dílech se občas promítají nejen jeho vlastní zkušenosti, ale také příběhy ze života jeho známých a lidí z okolí. Spojit se pak mohou v zajímavou zápletku, která čtenáře upoutá. Jak totiž sám říká, jeho knížky jsou pro aktivní čtenáře.

„Potřebuji od člověka spolupráci, nechávám mu v příběhu hádanky, na které musí přijít. Aktivní čtenář bude, myslím, s mou tvorbou spokojený. Snažím se totiž situace popisovat barvitě a hodně realisticky, aby měl pocit, že je součástí děje," říká.

V literatuře má rád temnotu a nevšední věci, nevyhýbá se ani vulgárním scénám a v knihách ho baví i erotika. Román Padesát odstínů šedi, knižní fenomén, který trhá rekordy prodeje po celém světě, však prý v rukách ještě neměl.

„Kamarádky, které to četly, mi vyprávěly, takže vím, o čem to zhruba je, ale hodnotit to ještě nemůžu. Určitě si to přečtu, teď ale trávím večery s Hemingwayem a tomu nemůžu dát košem kvůli šedé kravatě," řekl se smíchem Sviták.

Jeho oblíbenými autory jsou Stephen King a Cormac McCarthy. Když byl malý, miloval Lovce mamutů od Štorcha, dnešní generaci školáků prý ale mamuti asi neosloví.

„Děti už třeba ani Foglar nezaujme tolik jako nás. Chce to moderní knížky. Dnes jsou v kurzu zombíci, které by nejradši řezaly motorovou pilou. Je to především o rodičích, děti totiž čtou rády," myslí si spisovatel. V současné době pracuje na dvou projektech, v horizontu měsíce by mu navíc měla vyjít povídka Tzerno Okki Batcha.

Lidé si ji budou moci přečíst také na jeho blogu na internetu, kde se mimo jiné dozvědí o autorovi, novinkách a mohou si tady případně některou z knih objednat.