Literatura je dražší a z částek, kterými města a obce zařízením přispívají, lze koupit stále méně publikací. "Zvýšení daně se obáváme už teď. Letos jsme z rozpočtu města nedostali bohužel nic, jen finanční příspěvky od uherskohradišťské Nadace Děti- kultura- sport a jedné hulínské firmy. Peníze šly převážně na obnovu knižního fondu," sdělila pracovnice knihovny v Hulíně Jarmila Zakravačová.
Vyšších daní se děsí také v knihovně v Kvasicích. "Je to špatné, ceny publikací jsou už tak hodně vysoké. Kdyby raději zvýšili daň na alkohol a cigarety, bylo by to lepší. Rok od roku musíme nakupovat méně publikací," uvedla knihovnice Rita Králíková. Zatímco před pár lety v Kvasicích podle Králíkové během roku pořídili zhruba tři stovky svazků, nyní nakoupí kolem sto padesáti. "Peníze nejčastěji investujeme do nákupu encyklopedií, které mají trvalejší hodnotu," doplnila kvasická knihovnice.

Plánované zvýšení daně z přidané hodnoty může finančně zlikvidovat malé bibliotéky, ve kterých už nyní ubývá nových publikací

S menším nákupem publikací počítají i ve Zdounkách a v Morkovicích- Slížanech. "Každá koruna je dobrá, menších knihoven se zvýšení určitě dotkne. Projeví se to nižším nákupem," povzdechla si knihovnice z Morkovic Jaroslava Okálková. Problém ve zvýšení daně z přidané hodnoty nevidí pouze v některých velkých městských bibliotékách. "Nebude to mít žádný dopad. Zdražuje se pořád a my se s tím musíme vyrovnávat neustále. Je to jen rozdíl čtyř procent, nebude to příjemné, ale dá se to zvládnout," řekla pracovnice knihovny v Bystřici pod Hostýnem Světla Trunečková.