Z ostatních větších měst regionu si svá křesla pravděpodobně udrží starostové Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek a Morkovic-Slížan Pavel Horák, kteří kandidovali v rámci svých hnutí nezávislých a oba výrazně uspěli.

Výhru slaví i starostka Chropyně Věra Sigmundová v barvách ČSSD. Naopak téměř s jistotou se dá říci, že novou hlavu radnice získá po volbách Holešov. Tamní starosta Pavel Svoboda totiž se svou ODS nepochodil a těsné prvenství si připsala KDU-ČSL. Občanští demokraté naopak zvítězili v nedalekém Hulíně, ve funkci starosty by tedy mohl zůstat lídr jejich kandidátky Roman Hoza.

Zato kroměřížská radnice bude mít s velkou pravděpodobností nového šéfa. V okresním městě totiž výrazně zvítězilo hnutí ANO se ziskem 21,98 % hlasů a právem tedy může vyhlížet křeslo starosty: nabízí se nejspíš jejich tamní lídr Jaroslav Němec, dosavadní ředitel Základní školy Slovan, který v sobotu večer Deníku potvrdil, že o funkci zájem má a svým hnutím na starostu nominován bude. „S našim výsledkem jsem určitě spokojen, zklamáním ale je, jak málo přišlo voličů," poznamenal.

S jednáním o případné koalici hodlá oslovit jednotlivé strany podle zisku hlasů. „V hlavě už koalici mám, ale určitě vám ji zatím neřeknu," pousmál se. Cílem pro příští čtyři roky by podle něj mělo být mimo jiné pomyslně otevřít město lidem, tak aby mohli kdykoli na radnici přijít a říct, co jim vadí.

Solidní výsledek 14,72 % si v Kroměříži připsali i občanští demokraté, kteří podobně jako před čtyřmi lety skončili na druhém místě: v uplynulém volebním období město řídili prostřednictvím starostky Daniely Hebnarové, letos by pro ni teoreticky mohl přicházet v úvahu post místostarostky.

„Jsem ráda, že voliči nehleděli na aféry ve vedení strany a všimli si naopak toho, co jsme pro město udělali," vyjádřila se v sobotu večer viditelně spokojená Daniela Hebnarová. K povolebnímu vyjednávání zatím řekla jediné: „Očekávám, že se vítěz voleb ozve."

Třetí skončila v Kroměříži Koalice KDU-ČSL, ZVUK a nezávislí se 14,36 % hlasů, připíše si tak čtyři zastupitele, podobně jako čtvrtá ČSSD, pro kterou jsou ale výsledky po minulé výhře spíš zklamáním. Právě minimálně dvě z těchto tří stran bude muset ovšem pro nadpoloviční většinu v novém zastupitelstvu získat vítězné ANO.

V Hulíně občanští demokraté vytěžili z uplynulých čtyř let vládnutí velmi dobrý výsledek: jako v jediném větším městě regionu tam totiž zvítězili se ziskem 21,57 % hlasů a čtyřmi mandáty. Je tedy pravděpodobné, že v křesle starosty zůstane jejich lídr Roman Hoza, po třech mandátech si ale připsalo hnutí ANO a Nezávislí, bude tedy záležet na povolebním vyjednávání.

A právě to bude bezpochyby velmi složité v Holešově, kde trvalo nejdéle i sobotní večerní sčítání voličských hlasů. Prakticky jistý je pouze fakt, že ve funkci skončí dosavadní starosta Pavel Svoboda.

Jeho ODS totiž sesbírala pouhých 10,08 % hlasů a z kandidujících stran skončila dokonce poslední. Těsné vítězství si v Holešově připsala KDU-ČSL se ziskem 18,98 %, v zastupitelstvu ale usednou zástupci všech sedmi hnutí, která ve městě postavila kandidátku a odhadovat povolební vývoj je vzhledem k rovnocenným ziskům mandátů zatím téměř nemožné.

Dobré vysvědčení vystavili voliči starostům v Bystřici pod Hostýnem a Morkovicích – Slížanech. Oba kandidovali pod hlavičkou nezávislých hnutí a oba výrazně uspěli. Bystřický Zdeněk Pánek získal jako lídr kandidátky Starostů a nezávislých drtivých 1661 preferenčních hlasů, celkem získalo jeho hnutí 30,60 % a pohodlných sedm zastupitelských mandátů.

Ještě lepší výsledek si pak připsalo v Morkovicích Sdružení nezávislých kandidátů 1, za něž kandidoval jako jednička starosta Pavel Horák: dostalo od voličů 32,84 %, což znamená pět mandátů z patnácti. Chropyně je pak po víkendu jediným větším městem v regionu, kde zvítězili sociální demokraté. ČSSD tam získala 22,58 % hlasů a se čtyřmi mandáty si podle všeho zvládne bez problémů podržet křeslo pro dosavadní starostku Věru Sigmundovou.

Podrobné výsledky ve všech obcích kroměřížského regionu, ohlasy na ně a spoustu dalších volebních zajímavostí si nezapomeňte přečíst v pondělním vydání Kroměřížského deníku.

Podrobné výsledky ve všech obcích kroměřížského regionu, ohlasy na ně a spoustu dalších volebních zajímavostí si nezapomeňte přečíst v pondělním vydání Kroměřížského deníku.

Přehledné výsledky komunálních voleb z vaší obce či města: ZlínskoKroměřížskoUherskohraďištsko| Valašsko

21:08 - Sečíst zbývá už jen volební obvod Žalkovice

19:42 -  Sečtena je většina hlasů, zbývá sečíst 4 volební okrsky v okresech Kroměříž, Holešov a Zdounky. Volební účast je 48,8 %.

17:28 -  Na Kroměřížsku je sečteno 71 % okrsků. Průběžná volební účast v krajském městě je 52 %.

14:00 - Volební místnosti se zavřely, začalo sčítání hlasů. To u komunálních voleb ve větších městech bude trvat výrazně déle, než je obvyklé u parlamentních voleb. Voliči totiž mohli "křížkovat" své kandidáty napříč stranami na volebním lístku, všechny jednotlivé hlasy je třeba nyní sečíst. 

„Sčítání je trochu složitější kvůli více možnostem křížkování kandidátů a stran. Myslíme si ale, že na Kroměřížsku by mohly být hlasy sečtené kolem dvacáté hodiny," prozradil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Každý rok jsou jedny i dvoje volby, proto podle něj běžel systém bez problému.

„Lidé byli připraveni. Co se organizačních věcí týče, je to už spíše rutina," řekl Deníku.

Průběžné výsledky z vaší obce můžete aktuálně sledovat sledovat ZDE

Mnohem rychleji budou sečteny hlasy pro nové senátory. Ty si tento víkend vybírají voliči v obvodu 78 (Zlín) a v obvodu 81 (Uherské Hradiště) 

Průběžné výsledky senátních voleb můžete sledovat ZDE.

Pokud ani jeden z kandidátů na senátora nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postupují dva s největším volebním ziskem do druhého kola, které proběhne za týden.