Od 1. listopadu budou totiž moci využít bezplatné hlídací služby. Nově ji zavádí díky projektu s názvem Rodičovství není handicap kroměřížské Mateřské centrum Klubíčko.

„Pokud to bude na profesionální úrovni, tak bych hlídání využila. Doposud jsem ho měla vždycky nějak zajištěné. Věřím ale, že mnohým maminkám to stoprocentně pomůže,“ pochvaluje si novinku třeba Monika Langerová z Chropyně.

V Klubíčku se postarají o děti ve věku od jednoho do šesti let. „Jedná se ale o nepravidelné, příležitostné a hlavně krátkodobé hlídání maximálně na čtyři hodiny denně. Rodiče smí služby pravidelně využívat třeba po tři měsíce v případě, že maminka podstoupí rekvalifikační kurz při úřadu práce,“ zdůraznila předsedkyně Klubíčka Marcela Bradová.

Hlídací služba je nazvaná babyškolka a od listopadu bude v provozu denně od 8 do 16 hodin.„Projekt je financován z Evropského sociálního fondu a také ze státního rozpočtu. Realizován je do 30. 9. 2013,“ podotkla Bradová. Podle ní rodiče mohou využít také miniškolky.„Ta už je pravidelná, krátkodobé hlídání ve dvou věkových kategoriích vždy dvakrát týdně. Součástí je i vzdělávací program s ohledem na věk předškolního dítěte,“ vysvětlila šéfka Klubíčka.

Mateřské centrum už doposud kvůli projektu zaměstnalo dvě síly, jednu na celý úvazek, druhou na poloviční. Od prvního ledna pak nastoupí další, rovněž na poloviční úvazek.„V těchto dnech realizujeme první fázi projektu, která zahrnuje vybavení herny a jiné formální záležitosti,“ doplnila Bradová.

V celém Kroměřížsku doposud podle dostupných informací žádná jiná bezplatná hlídací služba neexistuje.„Máme jen zpoplatněnou, ale mezi rodiči o to zájem není. Dále pak máme miniškoličku, která stojí 130 korun na tři hodiny,“ konstatovala například vedoucí Rodinného a mateřského centra Domino Chvalčov Elen Egerová.