Obecně podle odborníků v posledních letech v České republice počet takovýchto případů stoupá, výrazně pak přibylo třeba i telefonátů na Linku právní pomoci, kterou spravuje Nadace Naše dítě.

„Evidujeme dokonce dvojnásobek telefonátů, které naši advokáti řeší: celkem tedy mluvíme o přibližně 270 dětských dotazech," vypočetla ředitelka nadace Zuzana Baudyšová.

Přímo na Kroměřížsku se v roce 2014 soudně řešilo celkem 281 rozvodů, v loňském roce šlo o 272. Rodiny s dětmi, které se dostanou do této situace, mohou využít zejména služeb sociálních poraden.

„Je pravdou, že v minulém roce jsme řešili méně rodin v rozvodovém řízení, ale nelze říci, že by šlo o konstantně klesající stav," upozornila vedoucí sociální poradny Veronika Běhalová.

Rodiny podle ní v poslední době hledají často východisko spíš ze zadluženosti. S tímto faktem pak jdou ruku v ruce problémy, které se přenášejí na samotné děti.

„Ať je to rozvod, nebo cokoliv jiného, jde o veliký zásah, který je pro dítě opravdu stresující," poznamenala psycholožka Marcela Adámková a dodala, že v několika případech bohužel může dojít i k nejhoršímu, kdy si nezletilý člověk sáhne na vlastní život.

Osudy dětí se v Kroměříži zabývá i Rodinné centrum Kroměříž a Fond ohrožených dětí, které sídlí přímo v Kollárově ulici a pod svou správou má i zařízení Klokánek.

To už v Kroměříži poskytlo pomoc 716 dětem v případech zanedbání péče, opuštění dítěte, nevyléčitelné nemoci rodiče či domácího násilí a z dalších příčin.

„Na Kollárovu ulici se přestěhovali i všichni zaměstnanci ze zrušené pobočky Havlíčkova. Kapacita pro náš kraj zůstává na Klokánku stále stejná, je zde dvacet míst," podotkla tamní ředitelka Eliška Petruchová.

Dodává, že o umístění v Klokánku je stále opravdu velký zájem. „Musím ujistit, že pro děti ze Zlínského kraje se vůbec nic nemění," upozornila ředitelka.

Projekt Klokánek vznikl proto, aby o děti v nouzi bylo postaráno v prostředí, které funguje na rodinném principu.

„Peníze schází všem zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc v celé zemi, protože státní příspěvek je nedostačující a nepokrývá potřebné náklady," podotkla Eliška Petruchová.

Příspěvky státu by podle ní měly být vypláceny v odpovídající výši, včas a měla by být zavedena platba na lůžko.

„Nejde tady totiž o nic menšího než o to nejdůležitější – o děti," vysvětlila ředitelka.

Pokud se dostanou cizí vinou do krizové situace, měl by stát zajistit odpovídající finance na jejich péči.

„Není přece v pořádku, že ve financování krizových zařízení pro děti existuje systémová chyba," dodala ředitelka a věří, že dojde ke spravedlivému narovnání.

Mimo služby Klokánku je dětem k dispozici také už zmíněné Rodinné centrum Kroměříž.

„Je to opravdu významný krok k osamostatnění," netají radost jeho ředitelka Eliška Petruchová. Rodiny sem mohou přijít a využít komplexní služby.

„Nabízíme i sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, a to nejen v Kroměříži, ale i v celém správním obvodu obcí s rozšířenou působností Kroměřížsko, na Holešovsku či Bystřicku," prozradila ředitelka.

Cílem projektu je, aby mohly děti zůstat u svých biologických rodičů a nedošlo k nejhoršímu, totiž k jejich odebrání. 

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ