Zmíněná pobočka bude fungovat jen do konce tohoto roku, děti ze Zlínského kraje, kterým kroměřížský Klokánek primárně slouží, to však dramaticky neohrozí: druhá budova Klokánku v Kollárově ulici totiž v provozu zůstane.

Jak sama vedoucí kroměřížských Klokánků Eliška Petruchová v pátek Deníku řekla, je to podle ní dobré rozhodnutí. Kroměřížská pobočka totiž nebude například muset už přijímat tolik děti ze vzdálených krajů, rozhodnutí proto sama vedoucí iniciovala.

„Jsme velmi rádi, že byly schváleny všechny návrhy, včetně toho našeho na prodej budovy na Havlíčkové ulici. Pro potřeby našeho kraje nám plně postačuje budova v Kollárové ulici, v tomto stávajícím centru bude fungovat i pobočka FOD. Děti z jiných krajů budeme přijímat, jen pokud bude volno," řekla Kroměřížskému deníku vedoucí.

Hlavním důvodem jejího návrhu byla změna, na jejímž základě financování sociálních služeb přešlo na kraje a každý si tak má řešit tuto problematiku ohrožených dětí ve svém regionu.

„V posledních letech ale docházelo k tomu, že v Havlíčkové ulici byly umístěny děti převážně z jiných, vzdálených krajů, například ze severních Čech nebo z Moravskoslezského kraje. Naopak v Kollárové ulici jsou převážně děti ze Zlínského kraje a pro ty se tedy nic nezmění: všechny služby pro všechny děti i rodiny s dětmi z našeho regionu zůstávají zachovány," ujistila vedoucí kroměřížských Klokánků.

Prodání tamní pobočky a dalších dvou Klokánků v pražských Kbelích a Dubí na Teplicku pomůže centrále FOD v Praze s řešením finančních závazků. Bližší informace i cenu budovy v Kroměříži zájemci obdrží v realitní kanceláři Century 21-Style Happy v Kroměříži.

Fond by dům chtěl prodat nejpozději do konce tohoto roku. Vzhledem k tomu, že kroměřížská pobočka FOD si podle vedoucí už několik let hradí sama za zaměstnance i zákonné odvody a nemá tedy žádné pohledávky, rozhodla se pomoci mateřské organizaci a novému vedení v Praze, jehož kroky podporuje.

Zachování jednoho ze dvou kroměřížských Klokánků vítají i zástupci města: s rozhodnutím se ztotožňuje i kroměřížský starosta Jaroslav Němec (ANO). „Vidím v tom od nového vedení FOD krok správným směrem. K dluhům minulého vedení se staví čelem a má snahu je snižovat, což povede ke zlepšení situace i v zařízeních, které ve své činnosti budou i nadále pokračovat," věří starosta.