Paraziti na Kroměřížsku zatím nikoho nenakazily boreliozou ani encefalitidou

„Pacientů, kteří by měli problém s klíšťaty, se zatím moc neobjevilo. Většinou si zvládnou poradit sami, doma," říká Miloš Kucián, kroměřížský praktický lékař pro dospělé.

A jak se tedy klíštěte jednoduše a rychle zbavit? „Lidé dělají velkou chybu, že se ho snaží vydusit něčím mastným, třeba olejem. To opravdu nedoporučuji, mnohem vhodnější je alkoholový roztok," zdůraznil lékař.

Podle jeho slov může rána a její okolí po vytažení klíštěte zarudnout, nemělo by to však přetrvávat déle než týden.

S kousnutím klíštěte je spojen i přenos encefalitidy a lymské boreliozy. „Proti encefalitidě je možné očkování a lidé jej využívají. U boreliózy takové možnost ještě bohužel není," vysvětlil Kucián.

Dodal však, že v zámoří se v současné době testují nové vakcíny a očkování proti borelióze by mohlo být v řádu několika let běžné.

Samotné příznaky obou nemocí se liší hlavně v časovém rozpětí, v jakém se projevují.

„Encefalitida nastupuje hned a je nutné ji začít rychle léčit. Naopak borelioza může být skrytá třeba za virovým onemocněním nebo únavou. Projevit se tak může až v rámci několika let," poznamenal lékař. Dodal, že neléčení obou chorob může vést až k invaliditě.

Podle mluvčí kroměřížské nemocnice Veroniky Klímové se v letošním roce zatím neobjevil žádný pacient s lymskou boreliozou či encefalitidou.

„V minulých letech však několik případů evidujeme. Při léčbě pacienta s encefalitidou spolupracujeme s jinými pracovišti, neboť v naší nemocnici nemáme infekční oddělení," vysvětlila Klímová.

Častěji než lidé jsou však klíštětem napadená zvířata, nejvíce pak kočky a psi.

„Obecně jsou zvířata k nemocím, které klíšťata přenášejí, odolnější. Avšak i jim může v případě pozdní nebo špatné pomoci hrozit smrtelné nebezpečí," upozornil Karel Chvátal z Veterinární kliniky Kroměříž.

Kromě už zmíněné boreliozy a encefalitidy se podle jeho slov můžou zvířata nakazit i třeba krevničkou nebo dalšími nemocemi.

„To je způsobeno hlavně tím, že se do našich krajin posunují nové druhy klíšťat z jihu," potvrdil Chvátal.

U zvířat je větší šance, že se klíště více nasaje krví, zvětší svůj objem a bude tudíž snazší jej při neopatrném zacházení prasknout.

„Proto důrazně nedoporučuji pokoušet se klíště vytáhnout holýma rukama. Bezpečnější je použít speciální kleštičky," zdůraznil Chvátal.

Těmi se pak klíště vyndá, rozhodně by se nemělo všelijak kroutit, točit či tahat.

„Po vytažení je třeba klíště řádně zlikvidovat a ránu zvířeti vydesinfikovat třeba septonexem," uzavřel Chvátal.

Chrání se vůbec lidé před encefalitidou očkováním? Například Petra Domanská z Roštína ano. „Bydlíme u lesa, takže jsem se nechala naočkovat. Navíc encefalitidou teď prochází kamarádka a nechtěla bych to zažít," podotkla Domanská.

AUTORKOU JE EXTERNISTKA LUCIE SÁGNEROVÁ