„Od začátku celé pandemie se u mě střídá fyzická a psychická únava. Na jaře to bylo hlavně o únavě fyzické, druhá vlna je pro mě horší psychicky. Nejistota z toho, co se stane do budoucna. Osobně je mi velmi nepříjemný stav našich uživatelů, kdy jsou omezeni v kontaktu se svými rodinami, což je pro většinu z nich to, na čem jim nejvíc záleží,“ řekla Eva Vítková, která pracuje v domově jako koordinátor provozu.
„Starat se o volnočasové aktivity našich klientů je teď o hodně náročnější, protože musí probíhat individuálně, nahrazujeme jim veškeré sociální kontakty, rodinu. Každý by si chtěl „urvat“ pro sebe co nejvíce času,“ dodává Tamara B. působící v domově pro seniory coby terapeutický pracovník.
„Odloučení od rodin je na lidech poznat velmi brzy, ztrácejí zájem o běžné věci, jsou více náladoví,“ pokračuje Tamara.
Danou situaci hodně uživatelů nechápe, na pracovníky se často i zlobí nebo jsou smutní.
„Měli by tu být jako doma, ale teď to není úplně možné naplnit,“ smutní Tamara.
Kdo se nebojí, nemá dostatečný respekt
Přístup klientů vůči pandemii je velmi rozdílný, stejně jako ve zbytku společnosti. Část ze seniorů pandemii zlehčuje, protože osobně žádnou tak špatnou situaci nezažila. Část se bojí nákazy od personálu. A někteří netouží po ničem jiném, než se konečně znovu setkat se svou rodinou.
„Hodně klientů dá na náš názor, ptají se, jak to vidíme my. Někteří sledují nepřetržitě zprávy, ale vnímají situaci jako takovou, co se jich úplně netýká. Většina je ochotná dodržovat nová opatření, ale mají strach z neznámého. Podle mě je důležité, aby měli dostatek informací,“ míní Eva Vítková.
„Bojíme se, že můžeme klienty nakazit. Kdo se nebojí, nemá vůči té nemoci dostatečný respekt, příliš o tom neví. K přenosu může dojít výhradně od nás – od personálu,“ dodává Vítková.
Riziko se snaží pracovníci co nejvíce eliminovat.
Zatímco na jaře se našla spousta hodných lidí, která pro ně šila roušky, nyní je již zaměstnavatel připravil lépe.
„Nosíme respirátory. Máme jich opravdu dostatek. I některá jiná zařízení by nám mohla závidět,“ dodává s díky Eva Vítková. I přes veškerou snahu však nelze zákeřný virus zcela vymýtit.
„Pár případů nákazy mezi klienty jsme evidovali. Na vše jsme celkem dobře připravení z jara, kdy jsme si to de facto nacvičili, abychom to teď mohli převést do praxe. Máme prostory, metodiky a postupy. Když se objeví někdo covid pozitivní, najedeme do naplánovaného režimu,“ vysvětluje koordinátorka provozu.
Vánoce bez rodin
S blížícími se vánočními svátky je třeba uvažovat také o tom, zda i ty nebudou slavit klienti domovů pro seniory za zavřenými dveřmi. Tamara B. myslí pozitivně a věří, že se situace do Vánoc zlepší.
Oproti tomu Eva Vítková je v tomto ohledu ostražitější a počítá i s možností, že se do Vánoc situace nevrátí do starých kolejí.
„Je pro mě důležité v rámci našich možností se o naše uživatele co nejlépe postarat po všech stránkách,“ říká neurčitě Eva Vítková.
„Situace se mění každý den. Nevím, jak dlouho jsme schopni ještě takto vydržet. Ale musíme. Nejsme podnik, který by zastavil výrobu. Vypnul stroje a šel domů,“ zdůrazňuje Eva Vítková.