Hodnota projektu se bude pohybovat kolem 240 milionů korun, v těchto dnech arcibiskupství podává žádost o evropskou dotaci.

Na zámku by se měl opravovat Sněmovní sál či střechy, v zahradě vodní systém nebo Pompejská kolonáda. Arcibiskupství získalo zámek a Podzámeckou zahradu od státu, dohodlo se ale s Národním památkovým ústavem (NPÚ) na tom, že stát bude památky spravovat. Zámek, Podzámecká zahrada i Květná zahrada, kterou stát církvi zatím vydat odmítl, jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Čtěte také: Opravy unikátního barokního hřbitova ve Stříkách pokračují i letos

Symbolické předání klíčů od památek je naplánováno na příští pátek 7. dubna, kdy se na zámku konají tradiční Poutní dny. „My je předáme arcibiskupství a arcibiskupství je předá zpět nám,“ usmál se kastelán zámku Martin Krčma. Podle mluvčího arcibiskupství Jiřího Gračky to bude symbolická tečka za procesem přebírání zámku a Podzámecké zahrady.

„A zároveň první krok nové etapy, kdy pověřujeme NPÚ, aby se o objekty staral,“ dodal mluvčí.

NPÚ bude hradit provozní výdaje a zajišťovat návštěvnický provoz, v jeho režii zůstane i vstupné. Zásadní investiční opravy jsou na arcibiskupství. Podle Krčmy církev se správou zámku už dříve spolupracovala a NPÚ chystané záměry oprav památek přebírá. „Chceme, aby se zahrada a zámek opravily. Z vlastních prostředků to ale nepůjde,“ dodal mluvčí.

Informovali jsme: Zámek a Podzámecká zahrada v Kroměříži připadnou církvi, Květná ne