„Zájem o porody do vody je ale poměrně nízký, představují přibližně pět procent z celkového počtu. Ostatní způsoby, jako třeba vak, židle, porod na levém boku nebo v podřepu netvoří ani jedno procento,“ informoval mluvčí uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Vody využívají také v nemocnici ve Vsetíně. „Máme pokoj vybavený porodnickou vanou. Přivést potomka na svět lze také v polosedě, podřepu, na boku, na stoličce nebo na vaku. Údaje o tom, kolik žen si tyto možnosti volí, ale nemáme k dispozici,“ sdělila mluvčí zdravotnického zařízení Lenka Plačková.
V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně užívají vanu pouze k hydromasáži. „Pro porod nabízíme porodnické stoličky, tvarovatelný vak, polohu na boku, vestoje nebo vkleče,“ popsala vrchní sestra gynekologicko porodnického oddělení Helena Novotná.

Rodičky ale využívají různých pomůcek. Přivést dítě na svět lze do vody i vkleče

Tyto metody však praktikují málo, protože i když je rodičky třeba mají v porodním plánu, často je nezvládnou nebo to neumožní lékař. „Za měsíce květen až červenec vede porod na boku s jedenácti a vkleče s osmi případy. Porodnické stoličky jsme použili pouze třikrát,“ doplnila.
S alternativními polohami při porodu se moc nesetkává ani gynekolog Pavel Vácha ze Zlína. „Z mých pacientek si je vybírá tak pět procent. Jsou to ženy často vzdělané a více informované,“ řekl.

Sto alternativních porodů evidovali za letošní rok v Kroměřížské nemocnici. „Považujeme za ně ty bez medikamentózního zásahu. Připravený porodní plán stanovuje, v jaké poloze a kde žena bude rodit, třeba na stoličce, porodním vaku nebo žíněnce,“ vysvětlila mluvčí kroměřížské nemocnice Lenka Koutná.

Rodičky často využívají také různé pomůcky. Jde nejčastěji o míče, tvarovatelné vaky, klekátko, aromaterapii, muzikoterapii, sprchu nebo masážní vanu. Nemocnice uvádějí, že se snaží rodičkám vyjít vstříc a preferují co nejvíce přirozený porod. To potvrzuje i Renata Wojciková z Napajedel, která za měsíc očekává příchod druhého potomka. „Pokud to stav dovolí, nechají mne ve Zlíně rodit tak, jak si sama zvolím. Chtěla bych více využít polohy vsedě, třeba taky gymnastického míče a sprchy, abych si ulevila od bolesti,“ upřesnila.

V poslední době některé ženy rodí i mimo nemocnici. To ale lékaři většinou odmítají. „Já nejsem jejich zastáncem a ani je svým pacientkám nedoporučuji,“ sdělil gynekolog Ivo Gergel ze Zlína.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika