Větší komfort ocení především diváci. „Jsem dlouholetý Kroměřížan a myslím si, že s kinem se mělo něco dělat už dávno, teď je už nejvyšší čas. Doba pokročila. Od posledních oprav uplynula řada let. Tehdy to stačilo, teď už ne. Také kapacitně je kinosál hrozně velký. Když jsem tam byl naposledy, byli jsme tam jen čtyři a čekali jsme na další lidi, aby se vůbec mohlo hrát. Řekl bych, že se to stává často,“ míní například Karel Malenovský z Kroměříže.

Velikost sálu je také skutečně mezi věcmi, které má rekonstrukce změnit. Stávající kapacita Nadsklepí činí 443 míst, po modernizaci jich bude zhruba o stovku méně.

„Zmenšení sálu biografu nijak neuškodí. Vyprodané kino bylo tak naposledy před třemi roky. Samozřejmě to trošku omezí školní představení. Namísto jednoho budeme tak muset udělat dvě, ale to není žádný velký problém,“ zhodnotil správce kina Karel Šafařík.

Modernizaci kina si podle něj kroměřížský divák určitě zaslouží. „Když si představíte, že za deset let sem přijde asi půl milionů lidí, což není málo, tak si diváci určitě zaslouží pohodlně sedět a dobře poslouchat. Důležitá je i klimatizace, aby lidé nemuseli dýchat vydýchaný vzduch a nepotit se v horní části sálu,“ vysvětlil Šafařík.

Správce objektu i mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna ale upozorňují, že opravy kina nejspíše hned tak hotovy nebudou.

„Jsme teprve ve fázi zpracování projektu, poté se pustíme do hledání finančních zdrojů. To jsou faktory, které ovlivní zahájení modernizace,“ potvrdil Zrna.

Kroměřížská radnice coby vlastník zařízení se však chce i přesto do části oprav pustit co nejdříve. „Město dlouhodobě do technologií ani do vybavení kina neinvestovalo a lze říci, že komfort diváků není zrovna nejlepší. Náročnější lidé jezdí raději do velkých kin v jiných městech, což je škoda,“ konstatovala místostarostka města Olga Sehnalová.

Úpravy přijdou na řadu v několika etapách, v té první samozřejmě ty nejpalčivější.

„Sedadla jsou velmi zastaralá, zčásti celodřevěná. Pak nás čeká i modernizace promítací techniky. Ta je několik desítek let stará a nevyhovuje dnešním standardům,“ poznamenala Sehnalová.

Od inovace si jak radní, tak i správce kina slibují vyšší návštěvnost. „Ze zkušenosti vím, že když se vymění sedačky v kině a sál je celkově příjemnější, tak se zvedne návštěvnost až o třetinu,“ uzavřel Šafařík.