V pátek se komise sešla v tamní kuželkárně už v jednu. Příprava místnosti sice není nijak náročná, nicméně svá pravidla má: bílé ubrusy na stoly, na dveře a branku ceduli s nápisem Volby, vyvěsit prapor, připravit nástěnku, vybalit obálky a volební lístky…

Zapisovatel komise Zdeněk Michalec připomněl, jaké možnosti voličům komunální volby nabízejí, co zkontrolovat a na co si dát pozor a pak už jsme nervózně čekali na první voliče.

Sešla se fajn parta: předsedkyní byla mladá slečna, místopředseda zkušený veterán a mezi členy pracovnice pošty, důchodkyně, paní z moštárny, tři mladé dívky, já a zapisovatel, který se zdál být snad nejhodnějším člověkem na planetě.

Pak to začalo. Který volič přišel jako první a ke kterému z nás zamířil, si už ani nevybavuji, byla jsem totiž trochu nervózní. Se sympatickou a milou kolegyní jsme vyfasovaly ulice Ovocná, Ke Splávku, Karla Rajnocha, Krátká a Nová. Chodilo k nám nejvíc voličů, během pátku a soboty se jich u nás vystřídalo asi sto čtyřicet.

A za to jsem byla velmi ráda. Protože volby většinou chodím fotografovat jako novinářka, dobře vím, jak se komise občas nudí. I proto jsem si s sebou vzala rozečtenou knížku. K ní jsem se ale nakonec dostala až po osmé hodině večer: i v půl desáté totiž voliči pořád přicházeli. Po prvním dni jsem tak byla docela unavená a přitom stejně zároveň zklamaná z účasti. V našem okrsku se pohybovala jen kolem patnácti procent.

V sobotu čas utíkal mnohem rychleji. Dočetla jsem posledních deset stran knížky, domluvila si moštování u kolegyně z komise, posvačila a netrpělivě čekala na druhou.

Pak srazit stoly, na ně vysypat urnu a sčítání hlasů mohlo začít. Jedna kolegyně rozbalovala lístky, další kontrolovala platnost a diktovala hlasy, já zapisovala. Pak jsme je sečetli dohromady, zapisovatel naťukal do počítače a bylo po všem. Řidič odvezl hlasy, výsledky i předsedkyni a zapisovatele a po chvíli čekání přišla SMS, že můžeme domů.

Shrnuto a podtrženo: žádná velká zábava to není, ale když se sejde dobrá parta, může být i ve volební komisi docela fajn.