„Cvičení jsme simulovali za nejrůznějších technických podmínek, i situaci, kdy se led probořil pod dvěma lidmi i případy, kdy se člověk topí, i když se drží ledu. Tedy všechny reálné možnosti, které mohou nastat,“ přiblížil cíl speciálního ledového cvičení mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Dodal, že jen ročně hasiči vyjíždějí nejméně k pěti takovým případům, kdy se jedná o člověka. „Ročně zachráníme i desítky zvířat,“ doplnil mluvčí.

Shodou okolností právě ve středu pomáhali záchranáři dvěma ovcím, které se nedaleko Štěrkoviště propadly do chovného rybníku.

„Vstoupily totiž na zamrzlý prokysličovací otvor, který je neudržel. Zvířat ve vodě si povšimli rybáři, kteří nás zavolali na pomoc. Přestože se hasičům podařilo zvířata rychle z ledové vody vytáhnout, jednu ovce ale pošla na podchlazení,“ popsal nejčerstvější případ Mitáček.

Podle školitele, středočeského hasiče Hynka Černého sehrává hlavní roli při takové události rychlost a rozkládání váhy tak , aby se záchrance neprobořil sám.

„Určitě první, co by svědci měli udělat, je ohlásit tuto událost na 112. Pokud se fyzicky na to cítí, mohou zkusit sami pomoci tím, že mu podají třeba klacek, hokejku nebo využít tažné lano. Rozhodně by se neměli přibližovat až k tonoucímu,“ radil Černý.

Podle něj je ideální, vzít si s sebou na bruslení i speciální pomůcku. „Stačí uvázat na každý konec provázku buď šroubováky nebo konce topůrek od hokejek a dát si jej kolem krku. Pokud se člověk proboří, pak se může pomocí těchto bodců vydrápat z hladkého ledu na pevnou plochu,“ vysvětlil ještě středočeský hasič. Video z cvičení najdete na našem webu.