Složitá jednání mají za sebou a nejspíš ještě i stále před sebou nově zvolení zastupitelé v Holešově. Do tamního zastupitelstva se dostalo v letošních volbách sedm stran. Dosavadní povolební vyjednávání však zatím nepřinesla dohodu na nové vládnoucí koalici.

Rudolf Seifert.
Chystají se změny na křesle starosty? Možností v Holešově je několik

Ačkoli se po volbách nabízelo pokračování stávající koalice ve složení Koalice pro Holešov, Za Holešov a KDU-ČSL, která by v třiadvacetičlenném zastupitelstvu měla dvanáct křesel, tato varianta nejspíš nakonec není ve hře. Nabídku další spolupráce mezi těmito uskupeními a nově i ČSSD totiž odmítli lidovci.

„Důvodem takového kroku je skutečnost, že přes ujišťování před volbami o budoucí spolupráci se s námi dva politické subjekty, jmenovitě Koalice pro Holešov a Za Holešov, bezprostředně po zveřejnění výsledků odmítli sejít, dokonce se nás snažili obejít,“ uvedli lidovci v tiskové zprávě.

Dva tábory, možností je několik

Podle lídra Koalice pro Holešov a současného starosty Rudolfa Seiferta však bylo pokračování stávající koalice prioritou. „Bylo to překvapivé vyjádření. Já jsem před volbami i po volbách deklaroval, že pro mě je pokračování současné koalice naprostou prioritou. To, že se někdo rozhodl opačně už je ale věc jeho svědomí,“ řekl Seifert.

„Jednání každopádně stále probíhají. Zatím nedokážu říct, jak to dopadne,“ dodal Seifert.

Ilustrační foto.
Kde je zrovna můj autobus? Kroměříž zavedla nové smart technologie

Podle informací Deníku tak v Holešově aktuálně vznikly dva podobně silné tábory. Ani jeden z nich však doposud nemá potřebnou většinu. Zatímco Koalice pro Holešov (šest mandátů), za Holešov (čtyři mandáty) a ČSSD (jeden mandát) má dohromady jedenáct zastupitelů z 23. Druhý tábor tvořící vítězné hnutí ANO 2011 (sedm mandátů) a KDU-ČSL (dva mandáty) má společně devět křesel.

„Zatím je to patové, jedná se o posledních třech hlasech,“ komentoval lídr hnutí ANO Radek Doležel.

Budou rozhodující hlasy SPD?

Pomyslným jazýčkem na vahách tak při současném rozdělení sil mohou být například zbývající dva zastupitelé SPD a jeden zastupitel Nezávislých.

„V současné chvíli aktivně jednáme se všemi stranami kromě KDU-ČSL, která veřejně informovala, že s demokraticky zvolenými zastupiteli z SPD jednat nebudou. Jsme v Holešově politický nováček a tak ctíme veřejná prohlášení a pokoušíme se jednat napříč politickým spektrem tak, abychom byli v případné koalici a mohli plnit všechny cíle, které jsme si před volbami určili,“ uvedl lídr SPD Michael Davidík.

Chlupatý pochod se v Holešově konal už potřetí.
Letošní Chlupatý pochod vybral rekordní sumu. Vše poputuje opuštěným zvířatům

Volby v Holešově vyhrálo hnutí ANO 2011 se ziskem 25,77 procent hlasů. O tři procenta méně (22,75 procent) získala od voličů druhá Koalice pro Holešov. Třetí nejvyšší počet hlasů dostalo uskupení Za Holešov (15,72 procent), následováno SPD a nezávislými kandidáty (9,36 procent). Pátí skončili lidovci (9,14 procent).

Přes pětiprocentní hranici se dostali také sociální demokraté (6,48 procent) a Nezávislí (6,22 procent). Do zastupitelstva se letos naopak nedostali komunisté, kteří se ziskem 4,55 procent zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí.