Zřejmě nejméně oblíbeným místem jak pro chodce, tak i řidiče, je velmi frekventovaný přechod na Dlouhé ulici. Není totiž vybaven semafory a na zebru neupozorňuje ani značka.

„Ročně zde řešíme desítky případů. Před nedávnem zde došlo hned ke dvěma nehodám během jednoho dne. Nejprve dostala řidička motocyklu smyk při brždění a upadla. O pár hodin později řidič osobního auta zastavil před přechodem, ale vůz jedoucí za ním už jeho majitel nestačil dobrzdit a narazil do něj,“ připomněl zástupce ředitele zlínských strážníků Pavel Janík.

Vysoké nehodovosti si všímají i občané. „Je to tam hodně nepřehledné. Kolikrát zastaví jen jedno auto, ale hned další, které je v druhém pruhu, klidně projede bez zastavení. Stejně je na tom přechod i na ulici Okružní,“ svěřila se Radana Čekalová ze Zlína.

Policisté místa znají, nejhorší jsou prý dva přechody a pak dvojice křižovatek

Podobný názor má i řidička Petra Dvořáková ze Zlína. „Celý ten úsek na Dlouhé až po most je dost špatný. Nejdřív musím dávat pozor, jestli mi z ničeho nic na přechod nevletí nějaký člověk a pak je dost matoucí i ta světelná křižovatka před mostem. Při odbočování na Vodní, i když na semaforu svítí zelená, musím ještě dávat přednost protijedoucím vozidlům, což hlavně mimozlínští nevědí,“ míní žena.
Podle odboru dopravy zlínského magistrátu není možné přechod lépe označit, a to z několika důvodů.

„Například by svislá značka musela být umístěna v chodníku, a to je v rozporu se zákonem. I pokud by to bylo možné, by se v tomto případě riziko nehody nesnížilo. Důležité je, aby si chodci uvědomili, že nemají na přechodu absolutní přednost a skutečně se před vstupem do vozovky přesvědčili, že je řidič vidí,“ poznamenal vedoucí odboru Pavel Dohnal.

K rizikovým místům rovněž patří přechod v ulici Okružní. „V tomto místě se stávala těžká zranění a v jednom případě došlo i ke sražení dítěte. Proto nejen tam, ale i u ostatních přechodů v blízkosti škol stavíme ve dnech vyučování každé ráno hlídky,“ podotkl zástupce ředitele zlínských strážníků Janík.

Většina přechodů ve městě dostala v posledních měsících kvůli zvýšení bezpečnosti své speciální nasvícení nebo je policisté sledují pomocí kamer.
Díky tomu vymizely z policejních statistik dva velmi rizikové přechody: v ulici Sokolská v místě známém jako Vysoká Mez a na Podhoří u sídliště. Naopak motoristé musejí být velmi obezřetní na dvou křižovatkách v centru města.

„Jedná se o křížení ulic Gahurova s třídou Tomáše Bati u bývalého Ria. Ve druhém případě je to křižovatka pod Velkým kinem. Řidiči jsou totiž už zvyklí na velký komfort, který jim poskytují semafory, takže v momentě jejich výpadku dělá některým problémy se zorientovat při dávání předností v jízdě. Navíc při vyjíždění z vedlejší Gahurovy ulice je cesta opticky širší než hlavní,“ konstatovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.