„Potřebovali jsme vyjádření poskytovatele dotace, zda můžeme postupovat sami nebo jsme vázáni nějakou podmínkou. Rozhodnutí jsme obdrželi až v den jednání zastupitelstva, neprošlo tak radou. Všechno se připraví a rozhodnou až ti, kteří přijdou pro nás," vysvětlila kroměřížská starostka Daniela Hebnarová (ODS).

Střecha podia na Velkém náměstí, které sloužilo jako zázemí kulturním a společenským akcím, spadla loni v noci na 25. června, když její konstrukce neodolala silnému dešti. Radnice podium pořídila v rámci projektu Infrastruktura pro kulturní akce v Kroměříži, který zahrnoval hlavně opravu městského kina Nadsklepí.

Projekt si vyžádal 41,2 milionu korun, z toho 16,5 milionu město získalo z fondů EU. Pódium přišlo na 3,2 milionu korun. Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava podle starostky vzhledem k tomu, že se jedná o neuznatelné náklady, byť jsou součástí projektu, nemá proti postupu města námitek.

Dodavatel radnici nabídl, že vybuduje nové zastřešení, které do částky 900 tisíc korun uhradí ze svého.

Město přitom ihned po pádu pódia uplatnilo reklamaci, kterou ale dodavatel neuznal. Firma i radnice argumentovaly různými posudky a věcí se zabývala i policie, které ji ale odložila.

Letos dodavatel podle Hebnarové městu nabídl nejprve 620 tisíc korun, což rada odmítla. Další nabídka 900 tisíc korun je podle starostky pro Kroměříž už přijatelná.

Podle Daniely Hebnarové by ale město do dohody o narovnání chtělo zahrnout i zhruba 400 tisíc korun, které vydalo na pronájem jiného mobilního pódia a na právní služby. Nové podium by podle vedoucího kulturního odboru radnice Pavla Zrny mělo být mobilní, typizované a rychle smontovatelné.