To se projevilo také sníženou důvěrou v zeleninu, u které byla bakterie objevena. A tak i drobní zelináři ve Zlíně pociťují menší zájem o své produkty. Strach zákazníků chápou, myslí si však, že je zbytečně přehnaný.

„Lidé z toho moc dělají. Bojí se koupit normálně zeleninu. Jakmile řeknu slovo Španělsko, neprodám ani kus. Absolutně odmítají něco takového kupovat,“ sdělila jedna z prodavaček zeleniny ve Zlíně Patricie Beňová.

Ta se setkala i s případy, kdy se lidé bojí kupovat jakékoli zboží, které by mohlo být podle nich závadné. „Dokonce i meloun si někdo nechtěl koupit,“ podivila se Beňová, která podle svých slov kauzu výrazně pocítila na počtu zákazníků.

Podobné zkušenosti má z posledních čtrnácti dnů i další zlínský zelinář Zdeněk Krupil. „Už to není sice tak hrozné jako například před týdnem, kdy byla panika velká, ale strach lidí cítíme. Přišel jsem odhadem o šest až sedm tisíc korun denně,“ vysvětlil Krupil, který na tržišti provozuje stánek se zeleninou již sedm let. „Není to teď lehké,“ postěžoval si.

Kauzu s velmi nebezpečnou bakterií považuje jiný prodavač Radim Kaňovský za přehnanou. Vidí v případu hned několik děr. „Dosud nikdo nemá vlastně potvrzeno, z čeho to je. Pokud by to bylo ze španělské zeleniny, tak by snad byli nakaženi i Španělé, ne?“ myslí si Kaňovský.

Podle něj je všechno dílem médií, která zprávu rozšířila, a rozpoutala tak strach. „I ty zaručené informace o nemoci šílených krav či prasečí chřipce už vyšuměly. Tohle se taky zapomene,“ doplnil.

Například Luděk Stavjaník, který byl zvyklý nakupovat zeleninu na tržišti pravidelně, je v současnosti velmi obezřetný. „Nikdy nemůžeme vědět, kdy se nějaká taková bakterie dostane sem. Při nakupování zeleniny si teď dávám velký pozor. Musí být čistá, z Česka a před konzumací ji pořádně umyju,“ svěřil se Stavjaník.