Tvrdí to alespoň spoluorganizátor kroměřížského koncertu kontroverzní kapely Jiří Mazáč, který kvůli neumožnění vstupu do expozice vedení zařízení kritizoval.

Ve vyjádření, které v pondělí zaslal Kroměřížskému deníku, mimo jiné uvádí, že zpěvák plzeňské kapely chtěl uctít Krylovu památku už v pátek 27. 11. před koncertem proto, že následující den měl vystupovat v Praze na udílení cen Zlatý slavík.

„Vzhledem k neprůjezdnosti dálnice D1 ale došlo k nepředpokládanému zdržení a bylo zřejmé, že se mu nepodaří dorazit do Kroměříže před sedmnáctou hodinou. Přibližně v 15.30 jsem proto navštívil Expozici Karla Kryla a poprosil (její vedoucí) Hanu Feltlovou, zda by bylo možné navštívit galerii po sedmnácté hodině," tvrdí Jiří Mazáč.

Svou prosbu prý odůvodnil tím, že se jedná o držitele čtvrtého místa z loňské ankety Zlatý slavík a faktem, že v důsledku dopravní situace není Tomáš Ortel schopen dorazit před zavírací hodinou.

„Paní Feltlová ochotně souhlasila s tím, že ale z rodinných důvodů může počkat pouze do 17.45 hodin. Když jsem jí na její dotaz sdělil názvy některých písní kapely, vyhledala si na internetu informace a následně mi sdělila, že si musí vyžádat souhlas nadřízených. S touto informací jsem odešel a v 15.50 mi paní Feltlová telefonicky sdělila, že dohodnutá návštěva po skončení otevírací doby nebyla odsouhlasena," dodal organizátor koncertu plzeňské kapely.

V 16.03 hod. jsem paní Feltlové volal znovu s dotazem, kdo vydal toto rozhodnutí. Sdělila mi, že paní ředitelka Hebnarová stanovila podmínku: pokud to stihne do sedmnácti hodin, položit kytku lze, ovšem bez fotografování, a přesně v 17.00 zavřít a nevpouštět už nikoho," dodává Jiří Mazáč.

Vedení expozice v prohlášení, které vydalo minulý týden, právě otevírací dobou argumentovalo jako hlavním důvodem toho, proč kontroverzního zpěváka do prostor expozice nepustilo.

„Tím základním a pravým důvodem je fakt, že expozice byla už dávno zavřená. Je velká škoda, že se nedostavil v běžné otevírací době nebo svůj úmysl alespoň den dopředu nenahlásil. Tím by samozřejmě situace byla úplně jiná," uvedla tehdy v tiskové zprávě vedoucí expozice Hana Feletová.