„Kilo kapra stojí letos devadesát devět korun, vloni zákazníci platili o deset korun méně,“ vyčíslil rozdíl Petr Pečeňa, který v Holešově prodává rybu na sváteční stůl už rovných patnáct let.

Na nedostatek zájemců si však stěžovat nemůže. „Rok od roku mám stále více klientů. Kapr je zkrátka pořád atraktivní, koneckonců nic jiného ani neprodávám,“ konstatoval Plaček.

Kapra mohou lidé nakupovat i například před obchodním řetězcem Tesco. Prodej tam zahájili o víkendu.

„Ceny se pohybují přibližně na stejné úrovni jako vloni. V nabídce je kapr první třída do 2,5 kilogramu a výběr nad 2,5 kilogramu. Čerství kapři přicházejí do Tesca z kvalitních českých chovů. Moravu zásobuje Rybářství Pohořelice,“ informovala mluvčí Tesca Eva Karasová.

I podle ní je kapr stále nejoblíbenější rybou na vánoční stůl. „Mnozí ho ale rádi doplní i jinou, konkrétně lososem,“ dodala Karasová.

K mání jsou už řadu týdnů také živé vánoční stromky. Denně jich celou řadu prodá například Michal Zbranek z holešovského květinářství Kamélie.

„Nejvíce na odbyt jdou jedle stříbrné, ty celkově podražily asi o sto korun. Zákazníci tak nyní za ni zaplatí v rozmezí od šesti set korun do tisícovky,“ vyčíslil Zbranek.

Za podobnou cenu prodávají jedle také před kroměřížským marketem Tesco.

„O ty klasické je největší zájem. Máme je ve dvou cenových kategoriích, základní a exclusiv. Jedle do tří metrů stojí 990, nižší pak 799 korun,“ informovala tamní prodejkyně Dorota Rabinská.